Subiect: Fratia Pius
View Single Post
  #17  
Vechi 29.06.2009, 18:02:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Care familie? Bunicile nici in Romania nu prea mai au chef sa stea cu nepotii ca sa nu mai vorbim de cele belgiene sau americane.
In Occident singurele batrine cu copii prin parcuri si cu carucioare sunt cele ciufulite si obosite venite la copii 6 luni pentru ajutor, in rest cele belgiene se trateaza zilnic la coafor si SPA...si sa nu-mi spui ca nu-i asa.

Cred ca stii cit costa sa tii copilul intr-o cresa BUNA, nu?

Ce usor ar fi sa poti rezolva problema cresterii copilului doar prin hotarirea de a VREA...
Andrei, tu ai copii, acolo unde esti? Si chiar crezi ca daca cineva, oicat de sarac ar fi dupa standardele occidentului (ca de occident vorbim acuma), chiar nu se poate ocupa de copiii lui daca ii iubeste - fiecare dupa puteri? Ce e importnat este sa-l iubesti, sa te ocupi de el, sa il asculti, sa te joci cu el, sa te ocupi de educatia lui... Si intotdeauna gasesti timp pt asta, daca stii care iti sunt prioritatile.

Exagerezi cu bunicile din occident. Este ceva adevarat in ceea ce zici, da, dar cunosc mumte contraexemple.

Cresele comunale de aici sunt adesea foarte bune. Problema e ca trebuie sa-ti inscrii copilul de la conceptie ca altfel nu prinzi loc; daca se pate si dinainte ;-)
Pentru copii oamenii care ii iubesc fac multe sacrificii. Important este, repet, sa ii iubesti.
Poate te mira, dar multi oameni (mai multi decat ne imaginam in general noi cei care am primit dragoste de la parinti) nu-si iuibesc copiii, de fapt. Asta e problema.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote