View Single Post
  #253  
Vechi 16.07.2009, 09:32:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cand a venit romanul la Mantuitor si i-a spus, daca doreste, sa-i vindece sluga bolnava, Mantuitorul nu i-a spus; daca nu esti crestin, daca nu tii de legi...nu te ajut, ba mai mult decat atat, cand acesta i-a spus ca nu este nevoie sa vina acasa, ci doar sa spuna un cuvant si acesta se va vindeca, Mantuitorul s-a minunat si a spus ; "Nu am vazut credinta mai mare ca a acestui om ! "...cu toate acestea, era doar un roman .
Nu stiu cand o sa intelegem ca ne-am impotmolit atat de mult in legi care nu ne inalta, ci mai degraba ne mandreste, ne coboara, ne subrezeste si stropul de omenie si intelepciune care ne-ar putea determina sa iubim, indiferent, indiferent de situatie si rasa .Dumnezeu nu a inlaturat pe absolut nimeni, nu a silit pe absolut nimeni sa creada intr-un fel sau altul ci, doar s-a dat pe Sine exemplu de smerenie de netagaduit pentru intelegerea noastra. Dar, se pare ca nu am reusit sa ne desprindem de mandria care ne-a facut atat trecatori. Pur si simplu ne-am orbit de atata mandrie, nu vrem sa vedem ca i-am luat locul Lui Dumnezeu, judecand si iar judecand neincetat...in virtutea " credintei ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 16.07.2009 at 09:37:16.
Reply With Quote