View Single Post
  #101  
Vechi 16.07.2009, 15:01:36
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit In VT "original" sunt "imprastiate"

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nevrute de tine? Te-ai gindit ca poate altii vor sa auda felul interesant cum evreii transcriu de mii de ani Biblia, nu cuvint cu cuvint ci ce ma impresionat pe mine a fost " litera cu litera" ca nu cumva sa se piarda ceva.

Mi-au mai placut infundaturile de care vorbea si care ei spera ca vor fi lamurite de cineva odata cu muulta indrazneala la Dumnezeu

Anca, ce anume te infioara pe tine si te sperie in asa hal incit simti nevoia sa arunci cu pietre in acest om?

Deasemenea nu inteleg de ce o dai pe studii numerologice (codul Bibliei) de parca iudaismul in asta consta. De ce denigrezi si injosesti aceasta religie a parintelui nostru comun Avraam?
Te rog sa incetezi si sa te straduiesti sa pui intrebari respectuoase despre Vechiul Testament care a ramas in stare neatinsa/neschimbata de mii de ani

Multumesc Evreucel ales. Care este numele tau, ca sa nu mai folosim nick-ul
Te rog iart-o pe Anca si asteptam sa ne spui alte lucruri interesante despre trecutul nostru al tuturor!
ordine a lui Dumnezeu care au fost intreptate spre "Poporul Lui" bineinteles si la toti care cred in VT cum mai tarziu au facut crestinii. Intre acele "ordine" vreau sa mentionez cea care opreste evreilor sa creada si/sau sa se ocupe cu vraji,ghicirea vitorului si increderea in stele (astrologia).
Dupa cercetarile facute sa ajuns la concluzia ca scopul ordinului a fost a indeparta de poporul Lui influente a popoarelor pagane din apropierea evreilor.Evreii nu cred in spirite si in Duh . Evreii sunt asa de conservativi ca ei rad de ei insusi zicand ca daca va veni Mesiah,(adevaratul),nici pe El nu il vor accepta ca autentic.

Numele meu este.....Moshe. Cum voi il chemati Moise. Numele ista este forte raspandit cum la voi este Ion.
Reply With Quote