View Single Post
  #9  
Vechi 19.07.2009, 19:16:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Razbunarea, nu vine niciodata de la Dumnezeu.
Ceea ce se intimpla in multe cazuri, este ca e merge la preot, la spovedanie, cu sufletul indoit, si de multe ori, dupa spovedanie omul se simte neiertat, aproape ca dinainte de spovedanie.

Efectul ar trebui sa fie invers, adica sa iesi de acolo usurat.

Asa cum ti-au spus aici toti, este ca pregatirea ta pentru spovedanie a fost doar partiala, adica tu ai spovedit pacatul, acela de a insela sotia, insa nu ai (probabil) spovedit sentimentul de ura, razbunare(setea de) si lipsa de iubire din momentul respectiv.

Cerceteaza-te bine, ca acolo poate ai omis ceva.

Pacatul cu gandul, apoi a venit pacatul cu fapta.

Sotia trebuie sa te fii iertat(dar depinde, poate ca nu te-a iertat), insa nu e obligata. Atunci se intimpla ca pacatul tau sa stea mereu in fata ochilor tai, si tu retraiesti momentul inselarii in ochii minti mai mult decit a fost cu fapta.

Daca sotia nu te iarta, tu nu poti face nimic, doearece desi e rau pentru ea, ea are totusi sufletul ei si pacatele ei, pentru care socoteala va fii data in mod separat de al tau.

Ceea ce poti face tu, este sa te re-verifici s avezi daca ai spovedit tot, apoi daca e asa, atunci trebuie sa te rogi, pentru sotia ta sa te poata ierta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote