View Single Post
  #522  
Vechi 20.07.2009, 10:29:07
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit Copy Paste

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Moastele nu sunt adevaruri relative. Sunt cat de poate de evidente si la indemana oricui vrea sa vada Adevarul. Oricine vrea sa faca voia lui Dumnezeu poate sa se convinga ca acestea au fost randuite de Dumnezeu si nu oameni. Repet: Sfanta Scriptura se citeste in cheia pe care insusi Dumnezeu Cuvantul ne-a dat-o: Noua Lege vine sa implineasca Vechea Lege. Nu zice ca vine sa o inlocuiasca, nici ca o adaugire, ci ne-a fost data ca o noua treapta spirituala (una superioara, evident). In acest spirit nu pot fi valabile simultan si nici succesiv ambele situatii: si dinte pentru dinte si intoarce si obrazul celalalt. Dupa aceasta logica, dragilor, ar trebui sa le luam in considerare pe amandoua. Ceaa ce este FALS, la fel de evident.

[SIZE=5]Am sa scriu si de 1000 de ori daca este nevoie, pana se va intelege ca Dumnezeu a randuit ca numai crestinii sa aiba moaste ca o validare indubitabila a modelului de viata pe care trebuie sa-l urmam si ca o confirmare ca sunt Sfinti in Cer. PAI, DACA ACESTI SFINTI, REPET, RANDUITI DE DUMNEZEU, AU TINUT DUMINICA, SI NU SAMBATA, CA ZI LIBERA, CA ZI INCHINATA DOMNULUI SI DACA DUMNEZEU NE-A CERTIFICAT PRIN MOASTELE LOR CA ASA E BINE, cum as putea sa vin eu, pacatosul, nevrednicul si sa ma incapatanez, cu Sfanta Scriptura in mana, sa spun: Nu are dreptate Dumnezeu, ca uite ce scrie in Biblie....!!!???[/SIZE]

Foarte frumos si clar explica IPS Bartolomeu Anania cele ce am incercat eu sa spun mai sus in predica tinuta de Sarbatoarea Sfintilor Petru si Pavel. Ascultati pana la capat predica, cu inima deschisa, si lesne veti intelege. Linkul este:

http://www.crestinortodox.ro/i-p-s-b...petru-si-pavel

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!
Am ascultat cu atentie mesajul audio al ips.Bartolomeu Anania si nu am gasit vreo afirmatie relevanta pt.subiectul in discutie.Este mai usor sa dam Copy /Paste la mesaje si sa le repostam la infinit! Citarea mesajului meu in textul de mai sus este absolut irelevanta, deoarece eu am scris altceva decat acum 3-4 zile.
Cum se poate spune de catre un ortodox ca Iisus in acelasi timp a desfiintat si nici nu a tinut Sabatul SI apoi ca Iisus a implinit Legea (in totalitate) prin ascultarea pana la moarte de Dumnezeu...? Nu vi se pare ciudata, scindata aceasta idee?
Cum se poate sustine ca o seara si o dimineata descrise in creatie Nu sunt defapt asa? Vreti sa-i negati puterea Lui dumnezeu?De ce e absurd sa crezi asta? Oare este limitata de voi puterea Lui? Adam si Eva Nu au crezut in cuvantul Creatorului si l-au dezonorat, incalcand "doar un pic" legea ascultarii de El. Urmarile..le stim...