View Single Post
  #48  
Vechi 23.07.2009, 10:17:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Interesant video, desi nu sunt sigur ca lui vsovi i-ar placea. In mod sigur ca Mythbusters sunt mana in mana cu NASA, si, ca sa musumalizeze lucrurile, au schimbat legile fizicii. Din punctul meu de vedere, acest material, recunosc, nu mi se pare concludent, chiar daca experimentele evoluate sunt ingrijite. De fapt, as pune acest material pe aceeasi treapta pe care pun si "dovezile" iubitorilor de conspiratie. Parerea fiecaruia e libera si neingradita; nu poti deci sa critic parerea altora, si nici altcineva parerea mea, in schimb se pot emite ipoteze, care de care mai viabile. Eu cred in ipoteza aselenizarii. vsovi, tu poate crezi in conspiratie, in OZN-uri, in lemurieni, in atlanti, in pamantul gol samd. Respect parerea ta, dar asta nu inseamna ca nu pot sa te atac, si sa nu pot sa iti arat erorile tale (unele, pentru ca sunt prea multe). Ai afirmat foarte multe elucumbratii, 2 mi se par memorabile: poi asta ziceam ca "p = m x v nu se conserva ci este o minciuna". De fapt, impulsul se conserva in orice punct la universului (sau, poate mai putin gaurile negre). Legile fizicii sunt valabile pe orice planeta, numai parametrii lor variaza. Insa legile raman constante. Asta se zice in clasa a 9-a. Curiozitate: numele de univers vine din greaca "uni" si "vers" care inseamna acelasi set de legi! Daca legile erau dinamice, se numea probabil multivers, si aia presupunea modificarea legilor fizice din orice moment in altul. Daca sutezi o minge si zboara 10 m, maine, folosind aceeasi forta, va zbura 1 km. Vezi cat de absurd este? "iar viteza fotonului in conditzii de lipsa oricaror influentze ishi creshte mereu viteza prin scaderea masei datorita oscilatziei sale dublu spinale" Fotonul nu are masa. Cartea de fizica cls. a 12-a. Putem sa continuam asa pana anul viitor, dar sunt sigur ca cu oameni ca tine nu se va ajunge nicaieri. Eu nu sunt un literat; insa, mai emit unele axiome dupa vreo 3-4 beri, izvorate dintr-o sinceritate pura. Cele pe care le prezint i s-au parut memorabile tovarasului meu:

1. Nu poti avea incredere intr-un om care poarta tricou roz si/sau pantaloni albi lungi.
2. Nu are rost sa discuti cu un om care pe chat-ul virtual foloseste: "sh", "tz", "ts", "k" in loc de "ș", "ț" si "ca".

Evidend, fiind axiome, aceste vorbe de duh nu presupun si demonstrarea lor, sau cautarea de motive pentru ele. Dar cred ca majoritatea care ar afla de ele, ar presupune un autor desprins de pe www.cocalari.com. Asta, cred, ca lamureste totul. Nu vreau sa te jignesc; sa nu intelegi asta. Vreau doar sa iti arat absurditatea spuselor tale.

dumneata nu spui aproape nimic ci ma persiflezi fara argumente, sau cu argumente aduse din BAR, shi zici ca nu sunt credibil pentru ca:

-minciunile se invatza in clasele primare deci in opinia ta sunt adevaruri elementare pe care trebuie sa le luam de bune...
-ai auzit ca fotonul nu are masa shi ai luat-o drept buna, poi fotonul tocmai de aia are masa ce tinde spre 0 caci daca nu are masa deloc nu e corpuscul, shi tzi-am explica de ce, e vorba de tinderi spre limite... caci fotonul se ciogneshte de primul obstacol iar apoi ii merge doar energia, stralucirea se imprashtie, caci doar fulgerul strabate cerul cand are loc strapungerea mediului...
-ce e mai corect fara diacritice de loc sau macar cu sh, tz? ca e de pe vremea cand nu existau diacritice pe forumuri pe net
-afirmi ca ash crede tot felul de lucruri din filmele SF; poi nu eu le cred ci voi, shi mai ales dumneata din moment ce pe tine te-au convins americanii ce shi-au pus la indoiala propriile filme mincinoase in care au respectat perfect, cu fidelitate datele problemei, dar oricat de "in direct" sau fara gresheli de conditzii initziale ar fi sunt totushi nishte filme shi probe false.
-daca ar fi valabile legile fizicii fara Dumnezeu atunci cum explici mersul pe mare, ridicarea la Cer (inaltzare), sau alte minuni care contrazic legile fizicii: lumina merge in curba in preajma gaurilor negre, deci iata ca sunt atrashi fotonii, shi linia dreapta nu e cea mai scurta cale intre doua puncte caci calea minimei opozitzii se pare ca pentru fotoni in preajma gaurilor negre este pe o curba... deci toate toate sunt teorii, presupozitzii ieshite din putzul gandirii lui gLumeail care a incercat sa creeze un univers din care Dumnezeu a plecat in concediu... iar omul nu are nici o influentza... poi tocmai ca este scris ca din pricina pacatelor omului pana shi legile fizicii nu mai sunt aceleashi, se schimba in rau... shi ne urashte pamantul shi apa shi norii shi toate sunt impotriva noastra... dar minunile lui Dumnezeu sunt minuni Duhovniceshti cu un scop al milostivitatzii shi nu sunt minuni demonstrative pentru a atrage credulii asha cum fac totzi scamatorii shi mincinoshii plini de fente shi driblinguri ca sa shuteze ei shi sa de-a Gol la altzii ca sa primeasca titlul de cel mai fentos shi mai "tare" din parcare shi cel mai jmecher shi simpatic shi jegxy tip din catzi s-au vazut vreodata pe pamant... sau mai nou pe Luna.

dar revenind la subiect
spui asha :

"Eu cred in ipoteza aselenizarii. vsovi, tu poate crezi in conspiratie, in OZN-uri, in lemurieni, in atlanti, in pamantul gol samd."

poi daca dai dovada de atat credulitate cand tzi-am demonstrat clar inseamna nu ca eu ci ca dumneata crezi shi in: "OZN-uri, in lemurieni, in atlanti, in pamantul gol samd", deci de ce mi le pasezi mie? ca astea sunt speculatziile americanilor... shi a celor cu conspiratzia de care dumneata te distrezi.

shi inca odata te intreb? din moment ce toate confirmarile le-au facut pe pamant, deci au demonstrat pe pamant ca pot fi facute exact ca shi pe luna, asta nu este tocmai demonstratzia ca e posibil a fi fost facut filmul pe pamant? shi pozele? din moment ce spulberatorii de mituri pe pamant au demonstrat ca testele lor facute pe pamant demonstreaza ca sunt facute tocmai asemenea cu filmele americanilor ce aproximeaza fidel conditziile Lunare; nu demonstreaza oare asta ca ei pe pamant au creat conditzii pentru experiment exact ca pe luna? Deci ei inshishi au demonstrat ca se putea truca shi respecta pe pamant nishte conditzii ca pe luna... Deci eu nu sustzin ca regizorii shi oamenii de shtiintza, eu nu am contestat, ca n-au fost foarte atentzi la detalii, iar cei ce-i critica absurd nu afirma decat ca au fost regizori slabi shi ca nu pot fi create pe pamant coditzii similare cum sunt pe Luna pentru filmari, dar eu tocmai asta afirm ca au mintzit spre perfectziune shi sunt inca atat de siguri pe ei incat continua sa pacaleasca o lume intreaga care iata ca inca ii mai crede iar tu eshti exemplul cel mai la indemana... shi mai ne fac inca sa shi credem ca minciuna poate fi ascunsa shi intretzinuta la nesfarshit, dar toate astea sunt diversiuni ca sa nu ne prindem de scopul lor cel marshav, sa cautam minciuni irelevante ca nu americanii ci umbrele negre conspira, ingerii negrii, dracii shi diavolii shi oamenii care-i slujesc... iar interesul lor e pacatul luat drept fericire ca dupa moarte e o joaca sa-l bage pe pacatos in armatele sultunului banlipaja shi sa te "ajute" ca sa te lepezi de Hristos shi de Adevarul Bisericii.

Dumneata spui ca nu crezi in conspiratzie shi nici in: in OZN-uri, in lemurieni, in atlanti, in pamantul gol samd., dar crezi in americani... shi in filmele lor! poi sa fi sanatos... Dar din fizica n-ai intzeles nimic daca ma combatzi cu clasele primare, cu legile respective, inseamna ca nu ai invatzat mai mult shi ca atare te aratzi foarte sigur de lucrurile ce se predau atunci sub forma de axiome, de certitudini, doar pentru faptul ca le-ai luat drept bune adica le-ai crezut asha cum scrie la cartzile oamenilor de shtiintza... dar cum se face ca pe mine ma combatzi fara sa le foloseshti ci ma combatzi cu 3-4 beri?... sau probabil cele 3-4 beri pe care le-ai adus in discutzie sunt pentru a fi simpatic... shi credibil...

Poi ma intreb cand o sa shi citim cu luare aminte ce scriu ceilaltzi? dar shi folosindu-va de argumentele valabile shi nu doar suficientza shi sigurantza aia de oameni siguri ca minciunile unora sunt adevaruri... poi nu? pentru ca toata lumea le crede... toata lumea a vazut aselenizarea... la fel shi cu revolutziile... sau nu shtitzi voi ca americanii sunt expertzi la investigatzie shi la probe? la indicii? iar rushii comunishti ori mafia la fel... poi de ce au plantat ei ochiul lui Pisi pe luna? ca sa confirme ca in trecut nu au mintzit cand defapt shtiu shi ei ca mint cu nerushinare, shi atunci ishi acopera urmele ca fraierii sa gaseasca indicii shi sa se distreze shi sa se lepede de cei care le-au deschis ochii despre Adevar shi despre manipularea credulitzatzii omului pentru palceri shi pentru duhul minciunii maririi de sine... asha cum a barfit sharpele pe Dumnezeu.

Deci p=m x v nu se conserva ci este o idealizare bazata pe presupozitzia socotelilor mintal deductive shi imaginative, ca o viteza a unui corp ramane aceiashi daca asupra lui nu intervine nici o fortza externa... shi ishi mentzine shi directzia... la nesfarshit...

dar tocmai ca fotonii in preajma gaurilor negre combat teoria asta shi demonstreaza ca ishi schimba traiectoria neavand masa sau avand masa ce tinde la 0, deci ce anume face sa-shi schimbe traiectoria daca masa lor nu poate fi atrasa caci tinde spre 0? shi asha mai departe....

deci atunci cand ma contrazici nu veni cu argumente de genul:
-3-4 beri
-crede in ozn shi lemurieni
-foloseshte sh shi tz

ca astea sunt argumente ca sa te afli in treaba shi sa ma persiflezi... poi multzumesc pentru persiflari, dar nu te gandeshti shi la tine? ca se vede ca n-ai priceput o boaba din ce am scris, deci nu pot sa intzeleg decat ca n-ai avut rabdare ca la timpul potrivit sa fi pus mana pe carte, ci te-ai multzumit sa te uitzi la filmele americane gen aselenizarea pe marele cactus sau alea cu pac-pac shi cu happy-end ca intotdeauna noi avem dreptate ca aparam bancherii de banbanditzi shi forturile de indieni.

Last edited by vsovi; 23.07.2009 at 11:46:12.
Reply With Quote