View Single Post
  #38  
Vechi 27.07.2009, 14:51:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb scleroza in placi

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Iti spun eu de ce. Ca sa fi atent tot timpul la Dumnezeu si sa nu mai fi aplecat spre pacate. Adica din dragoste pentru o pacatoasa asa cum sunt eu. Si stiu asta pentru ca eu am aceasta boala si numai prin infranare pot tine boala sub control, crede-ma!
Doamne ajuta!

Ce inseamna infranare pentru a tine boala sub control?
Nu eu am aceasta boala, dar traiesc alaturi de un om care este chinuit de ea. Ma simt atat de neputincioasa ca nu-l pot ajuta decat incurajandu-l. Ii spun mereu ca "asta e doar o alta zi, maine poate fi mai bine! Sunt zile si zile..."
Cum lupti cu oboseala, cu neputinta de a merge, sau de a face transferul din scaunul cu rotile in pat etc? Ieri am plecat pentru cateva cumparaturi. Cand m-am intors l-am gasit cazut langa pat... Ma astepta acolo neputincios. Cand sa faca transferul din fotoliul lui rulant in pat, piciorul drept a alunecat ... Groaznic este sa vezi atata suferinta si neputinta!

Te rog mult, spune-mi ce stii despre boala, ce tratament faci, ce-ti spune medicul neurolog. Bolnavii intre ei se pot ajuta mai mult decat o pot face medicii, pentru ca doar cei care sufera inteleg mai bine boala.

Astept cu nerabdare raspunsul tau!
Boala aceasta are diverse stadii, depinde de cat de pronuntata este infectia la nivelul sistemului nervos central! Exista scleroza in placi secundara, caz in care bolnavii pot merge, unii sprijiniti in baston, dar se pot deplasa singuri, altii ajung in scaun cu rotile, dar se pot folosi de maini, altii isi pierd vederea, obosesc si cand vorbesc, nu simt momentul mictiunii etc... Caldura le face tuturor rau, pied orice echilibru din pricina caldurii. Cazurile cele mai grave sunt cu scleroza in placi primara progresiva. Infectia se extinde rapid...

Te imbratisez si Domnul sa-ti usureze lupta cu boala aceasta!
Reply With Quote