View Single Post
  #3  
Vechi 01.08.2009, 12:26:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Costel, prima parte este corect. Am inteles acum ce spui tu si ai dreptate. Nu m-am gandit.
O observatie numai: la noi Taina botezului si a Mirungerii sunt impreuna, se savrasesc numai impreuna, deci sunt de fapt numai 6 taine. La Catolici am inteles ca se fac separat in timp cele doua, si atunci ei au 7 Taine cu adevarat.

Nu m-am lamurit cu ceea ce spui de calugari si nu mi se pare corect. Poate mai explica cineva.
Calugarul a primit si el un botez si atunci un nume. In fata lui Dumnezeu el are un nume si acela nu este numai pentru lume, ci si pentru Dumnezeu.
Deci n-ar mai fi nevoie sa primeasca alt nume. Sa aibe doua nume intru Dumnezeu?
Calugarul moare lumii? Din punctul de vedere al bisericii poate. Dar cred ca nici atunci. Caci atunci calugarirea ar trebui sa fie o inmormantare de fapt si nu o nunta, sau daca vrei toate la un loc.
Calugarul ramane in lume si pentru lume. El ramane si om, cu acte in regula, familie (pe care o mai si viziteaza), cu fapte lumesti.
Eu nu inteleg ca pe el l-ar lua calugaria/ Dumnezeu din lume, nici nu-l face sfant. El trebuie sa se spovedeaca, sa se impartaseasca. Nu devine un sfant.

Revenind la botez: se spune ca numele rostit de preot la botez este numele tau adevarat si nu se poate schimba niciodata. Acel nume este scris pe actul de botez. Uneori in certificatul de nastere nu se trec(e) acest(e) nume, dar ele tot raman. La casatorie de exemplu se ia in considerare actul de botez.

Calugarii au act cu noul nume? Se scrie apoi in buletinul sau pasaportul lor acel nume? Primesc act de calugarie?
Reply With Quote