View Single Post
  #26  
Vechi 06.08.2009, 10:09:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Cristi, nu sunt de acord cu tine... Anumite lucruri sunt obligatorii pentru o femeie, asa cum anumite lucruri sunt obligatorii pentru un barbat. Pentru o femeie si un barbat sunt obligatorii o tinuta si un comportament decent, neprovocator. Cum se poate numi crestina o femeie care este imbracata provocator? Unde este smerenia ei?
Daca toate aceste lucruri nu ar fi obligatorii, atunci de ce exista manastiri unde portul unei fuste lungi este obligatoriu? Dumnezeu este acelasi pana la urma, urmei, nu? Asa se scrie mai sus, deci ceea ce este bineplacut lui Dumnezeu in manastire, este cu siguranta bineplacut si in afara ei.
Si ca sa eliminam cu adevarat orice dubiu despre cum ar trebui sa se imbrace o femeie ar trebui sa se gandeasca la smerenia Maicii Domnului si abia apoi sa se imbrace provocator.
Toate aceste argumente cum ca, "barbatul are mintea murdara si ca nu ar trebui sa se uite" sau ca "ar trebui sa se roage si sa nu judece fardul si machiajul de pe fata femeii" sau "ca ar trebui sa-si tina privirea in jos, chiar daca langa el parfumul unei femei este puternic" sunt argumente de la Aghiuta spre sminteala. O femeie care vine cu asemenea argumente este amagita!
Atat barbatul cat si femeia ar trebui sa-si faca datoria in fata lui Dumnezeu si nu sa se sminteasca unul pe altul.
Sunt întru totul deacord cu tine, dar nu ai înțeles pe deplin mesajul meu. Eu nu am pledat , pentru femeia fardată, femeia superparfumată , femeia sexi ! Nu. Dar pedalăm prea mult pe smintirea bărbatului, un bărbat ce s-a dovedit mai mereu , cu mult mai slab ca femeia, la capitolul sminteală. Eu am cerut obiectivitate și echilibru. Revenind, îți pot spune cât de slab este bărbatul , și asta ți-o spun în cunoștință de cauză, după niște discuții purtate cu niște preoți care mi-au povestit că unele dintre faptele spovedite de unii mireni , este sminteala față de icoanele ce reprezintă Sfinte femei. Mai mult nu pot spune , dar sper să înțelegi cât de slab este bărbatul la acest capitol. Din experiența mea, pot să-ți spun clar și răspicat: cine vrea să se smintească , se smintește ( indiferent de cum e îmbrăcată femeia ) , iar cine nu vrea să se smintească, nu se va sminti. La acest capitol ,femeia este mult mai tare ca bărbatul, ea având o personalitate mult mai puternică, un orgoliu , în sensul bun al cuvântului, ce o face mult mai puternică la acest capitol. Nu întâmplător, majoritatea "restricților" sunt pentru femei. Toate au legătură și nimic nu-i întâmplător. Eu nu am cerut decât puțin mai multă obiectivitate. Atât și nimic mai mult ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote