View Single Post
  #39  
Vechi 07.08.2009, 07:23:01
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Acum sa-mi raspunda si mie barbatii!!!Ca nu inteleg ''psihologia''....
Dupa ce vedeti ceea ce vedeti pe strada,cand fetele sunt mai mult dezbracate decat imbracate,pe dumneavoastra va mai sminteste o pereche de pantaloni?!
Dupa ce vedeti pana la intrarea in biserica diverse tinute,de ce v-ati sminti mai mult in biserica la o imbracaminte mult mai decenta decat cea de pe strada?!Nu ma refer la indecenta,ca daca esti decoltata,cu fusta scurta,prea fardata nici n-ar trebui sa te gandesti macar sa intri in biserica,ma refer totusi la tinute acceptabile...

Sminteala nu inseamna neaparat doar aparitia poftei trupesti, ci si aparitia gandurile straine de trairea crestina. De exemplu, portul pantalonilor nu este acceptat in unele manastiri, asa cum am mai scris. De asemenea, cand vad in Biserica o femeie care este vopsita, machiata, descoperita, nu trebuie neaparat sa-mi trezeasca vreo pofta, dar ma sminteste pentru ca ma face s-o judec, chiar si fara sa vreau. Oare, nu este si vina ei ca eu o judec? Slava Domnului ca de obicei reusesc sa-mi iau gandurile de la a judeca, dar sunt momente cand mi mai se intampla.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote