View Single Post
  #12  
Vechi 07.08.2009, 10:20:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
haide ca aberam de peacuma...acolo scrie clar...el aduna lemne...si dumnezeu l-a omorat...poti sa accepti asa ceva?...u ai face asa ceva?
Draga domnule,

Dumnezeu nu se schimba de la un eon la altul, El este iubire din veac pana in veac. Chiar daca intr-o zi hotaraste ca 70.000 de oameni sa moara din cauza pacatului unui rege (David), atunci sa fii sigur ca i-a ales pe acei oameni din respectiva tara dupa criterii numai de El stiute, i-a selectionat pentru binele lor vesnic. Nu cunoastem noi judecatile Sale pentru ca El este vesnic si are o cunostinta de ansamblu a lumii asa cum a fost este si va fi, El fiind in afara timpului. Tu esti un om care-si formeaza opinii despre lumea in care traiesti in cateva zeci de ani de maturitate; cum ai putea tu sa patrunzi judecatile Lui? Daca alegi sa te smintesti, atunci sminteste-te! Eu aleg sa cred ca Dumnezeu este bun, drept si iertator si ca de-a lungul istoriei noastre nu a existat un singur om care sa nu aiba dreptul de a alege intre viata eterna si moarte eterna (moartea asa cum o vezi tu e o simpla transformare de la un mod de existenta la altul si dureaza o clipa), intre a ramane cu El pentru totdeauna sau a se desparte de El pentru vesnicie.

Acel om care a ales sa nu se supuna poruncilor, pentru ca asa era el smecher, desi a vazut Marea Rosie despartindu-se in doua, desi a fost scos din sclavie, desi a mancat mana venita din cer in pustie si prepelite venite de nicaieri cadou de sus cu dedicatie pentru stomacul lui infometat, desi a fost condus impreuna cu tribul lui ziua de nor si noaptea de foc, desi a vazut mania Lui Dumnezeu coborandu-se asupra fostilor lui stapani, pai ce sa-i mai ceri?! L-a asteptat mult timp Dumnezeu sa se indrepte si n-a facut-o. Asta recunostinta pentru Cel care l-a aliberat din robie, caci sclav a fost de cand l-a nascut maica-sa si dintr-o data a fost liber! Se vede ca a inteles gresit libertatea, caci libertatea nu e atunci cand iti oferi dreptul de a fura, de a ucide sau de a viola ca asa ai tu chef, ci cand intelegi ca trebuie sa traiesti in pace si armonie cu ceilalti, din voia ta cea libera...

Deci lucrurile nu stau cum vezi matale la prima citire a versetului aceluia gasit pe saiturile atee; ia si vezi contextul evenimentelor si gandeste-te de mai multe ori inainte sa-L acuzi pe Dumnezeu ca este rau. Daca nu era bun, atunci tu si eu si noi am fi murit pentru totdeauna la prima greseala. Uiti insa Jertfa pe care a facut-o El de bunavoie pentru intreaga umanitate, in primul rand pentru tine!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote