View Single Post
  #8  
Vechi 20.08.2009, 18:07:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Era de asteptat

Doamne-ajuta!

Dupa multi ani in care forte potrivnice poporului roman s-au chinuit sa reduca la tacere pe toti cei care mai simteau ceva pentru acest neam chinuit, cand se parea ca, in sfarsit, puteau continua sa sape nederanjati la surparea identitatii noastre, unul dintre noi face un pas in fata, incepe sa curete poteca spre Sfanta Biserica si are curajul sa spuna ca in Gradina Maicii Domnului inca mai sunt oameni frumosi. Mai mult chiar, zice ca exista o Romanie profunda care se sprijina pe valori autentice, ca istoria neamului romanesc se confunda cu istoria ortodoxiei pe aceste meleaguri. Ne vorbeste despre iubire de patrie si isi "permite" sa afirme ca patriotismul nu este desuet. Si culmea culmilor, cand in jurul nostru rand pe rand, valorile se naruie, afirma cu un firesc dezarmant ca aici va fi bine. Ca binele va invinge raul.

In asemenea conditii, ca unul care am trait cativa ani in presa, chiar ma intrebam cand vor aparea personajele de serviciu care, sa inceapa sa-l discrediteze.

Le puteti admira acum acum peste tot: in ziare, la televizor, la radio si chiar pe forumurile crestine (nu este vorba despre acest forum).

Nici eu nu il aprob 100% pe Dan Puric in tot ceea ce zice sau face. Dar, pentru cat bine a facut pana acum, si Slava Domnului, chiar a facut, nu pot sa nu am un sentiment de bucurie si recunostinta de cate ori il revad sau ascult. Impactul urias al celor peste 80.000 de exemplare "CINE SUNTEM" vandute incep sa-si faca efectul si bietii politruci resimt ascendentul spiritual provocat.

Nu m-am referit in aceasta postare la Andrei Plesu pe care il apreciez in mod deosebit si nici la voi, fratii mei de pe acest forum. Am vrut doar sa va atrag atentia ca pentru toti cei care incearca sa ne repozitioneze cinstit fata de verticala valorilor imuabile exista cozi de topor si manuitori de soparle care sa ii atace sistematic pana ii elimina din prim plan. Pentru toti acestia nu pot sa spun decat: IARTA-I DOAMNE, CA NU STIU CE FAC!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote