Subiect: gelozia
View Single Post
  #64  
Vechi 03.09.2009, 20:28:42
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?
Cred ca gelozia nu este din iubire ci din teama de a pierde pe cineva/ceva, era un citat dragut prin epistola Sf. Ap. Ioan: In iubire nu este frica ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire. ( 1 Ioan 4, 18)
Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi in acest sens insa cred ca trebuie sa mergi pe metoda Iov: "Domnul a dat, Domnul a luat. Fie Numele Domnului binecuvantat!"
Insa o reteta sigura nu cred ca exista, adica nici macar trupul "nostru" nu-i al nostru, cred ca se rezolva totusi cu rugaciunea si iubirea adevarata, in timp, cu rabdarica :) si poate gandindu-te la un proverb care mie-mi place f.mult( pacat ca nu-l aplic cand trebuie) : Ce tie nu-ti place altuia nu-i face( in fata sau intr-ascuns ca Dumnezeu vede tot)...gandeste-te cum te-ai simti tu sa fii mereu "scanata" mai ales daca ai fi sigura pe ceea ce simti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote