View Single Post
  #10  
Vechi 06.02.2007, 16:35:59
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

mie una nu mi se pare deloc un pacat.haideti sa nu facem confuzie intre legea divina si cea penala.sa-i dam cezarului ce-i al cezarului si cele ale lui Dumnezeu,lui Dumnezeu.in primul rand ca nu tu esti cel care pune acele software-uri pe net,tu doar le gasesti pe gratis pe net la o calitate inferioara(de cele mai multe ori) pentru ca dupa ceva timp iti expira.daca iei muzica de pe net inseamna ca nu ai bani de un cd original asa ca si daca nu ai lua de pe net oricum nu ai mai cumpara cd-ul pentru ca nu iti permiti.asa ca cine sufera?nu e mai bine pentru artist sa il asculti chiar si cumparand un cd piratat decat sa nu il mai asculti deloc?dar oricum ar fi nu mi se pare un pacat in fata lui Dumnezeu.practic tu ai gasit si ai ales o cale mai ieftina de a te bucura de muzica sau alte programe.chiar daca nu ai ,,fura,, de pe net,acele programe gratis oricum exista.mie mi se pare mai mare pacatul sa dai nu stiu cate sute de euro pe un program in loc sa folosesti banii aia mult mai util,poate sa ajuti un sarac.cred ca risipa e un pacat mult mai mare.e alegerea ta daca optezi pentru un produs original sau unul copiat si mai prost din punct de vedere calitativ
este ca si cum ai avea de ales intre o bluza nike sau un fals nike.poti sa dai 100 de euro pe una originala sau 10 euro pe una contrafacuta.ai atunci unde este mai mare pacatul?ca ,ca si sarac, ai dat 100 de euro pe o bluza care iti tine la fel de cald ca si cea de 10 ,cand puteai sa folosesti acesti bani in alte scopuri sau ca ai luat originalul?la Dumnezeu nu cred ca exista original si fals,cred ca pentru El este important scopul pentru care ai luat acel produs si mijlocul prin care l-ai dobandit(daca pe net gasesti programe gratuite normal ca profiti de aceasta sansa in locul la nimic sau in locul de a-ti da tot salariul pentru ceva ce tine de obicei de placerea trupeasca ca sa zic asa,adica nu cea spirituala)..cine sufera ca tu iei acel program?daca gasesti un teanc de bani pe un camp pustiu nu ii iei?sau ii lasi acolo ca nu sunt ai tai?
cred ca majoritatea celor care cumpara produse originale o fac din snobism(si eu ma aflu printre ei,in unele cazuri) si cred ca pacatul este mai mare pentru ei.cei care ,pur si simplu iau programe si muzica de pe net(printre care ma aflu si eu) o fac ca asa o gasesc , ca nu au bani si alta sansa nu exista,e doar o cale mai rudimentara.
Reply With Quote