Subiect: din Sf.Parinti
View Single Post
  #63  
Vechi 07.02.2007, 17:01:26
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Sa zic ceva din Sf. Parinti , ca sa nu am impresia ca am deschis topicul degeaba :
Cum se comenteaza :
"Vremea e sa inceapa judecata de la casa lui Dumnezeu .Caci daca incepe intii de la noi ,care va fi sfirsitul celor ce nu cred in Evanghelia lui Dumnezeu .
Si daca dreptul abia se mantuieste unde se va arata necredinciosul si pacatosul ? "
Auziti ce zice :
Dumnezeu, care a zidit firea omeneasca, nu a creat impreuna cu ea nici placerea nici durerea din simtire (din simturi), ci a dat mintii ei o anumita capacitate de placere, prin care sa se poata bucura in chip tainic de El. Aceasta capacitate (care e dorinta naturala a mintii lui Dumnezeu), lipind-o primul om de simtire indata ce a fost creat, si-a vazut placerea miscandu-se potrivnic firii, spre lucrurile sensibile, prin mijlocirea simturilor. Dar Cel ce se ingrijeste de mantuirea noastra a infipt in mod providential in aceasta placere, ca pe un mijloc de pedepsire, durerea, prin care s-a zidit in chip intelept in firea trupului legea mortii, ca sa limiteze Nebunia Mintii, care-si misca, potrivnic firii, dorinta spre lucrurile sensibile.
Mai departe ................sa cercetam !
Ah, ce comentarii.. "vremea e" pentru ca tot timpul, in fiecare moment este, "sa inceapa judecata de la casa lui Dumnezeu", adica fiecare din noi in noi insine caci ne numim casa a lui Dumnezeu care trebuie supravegheata si sfarsitul celor care nu cred in Evanghelia lui Dumnezeu ar trebui sa fie credinta in aceasta, ca rezultat al judecatii care are loc in noi, iar urmatoarele asemenea, caci nu se va mai arata necredinciosul si pacatosul, pentru ca intervine Dumnezeu prin implicare...
Reply With Quote