Subiect: din Sf.Parinti
View Single Post
  #65  
Vechi 08.02.2007, 22:24:04
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Credinta nu e o joaca sau exercitiu de imaginatie.Zicea cineva ca daca noi am fi fost de alte religii le-am fi aparat pe acelea.Nu e chiar asa,omul trebuie sa caute,sa cerceteze pana afla adevarul,de aceea are constiinta.Asta cu atat mai mult daca as fi fost catolic,eu cel putin m-as fi intrebat daca credinta mea e cea buna,stiind ca s-a separat de ortodoxie,aducand ea noi inovatii.Voi ce credeti,ca daca altii s-au nascut in alte religii sunt condamnati la moarte cu totii?Nu e asa,cuvantul lui Dumnezeu a fost predicat de apostoli la toate popoarele,ca nu l-au primit sau l-au alterat intre timp este altceva.Sansa mantuirii o are oricine atata timp cat cauta si urmeaza adevarul.Credeti ca Dumnezeu a prestabilit dinainte ce popoare sunt ortodoxe si se mantuiesc si care nu sunt si nu se mantuiesc?NU!Asa cum ortodocsii pot trece la alte credinte si sa piarda mantuirea,asa pot veni si alti neortodocsi sa se converteasca la ortodoxie,dobandind sansa mantuirii pe care pana atunci nu o aveau.Un lucru trebuie sa fie clar si anume ca nu exista mantuire in afara ortodoxiei.

P.S. Referitor la intrebarea daca pe Iisus il intereseaza daca esti ortodox sau nu,raspunsul e simplu,pe El il intereseaza sa urmezi cuvantul Lui,asa cum l-a lasat El prin apostoli,iar singurii ce au primit si pastrat acest cuvant nealterat sunt ortodocsii.Acum e clar?
pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp ppppppppp
Imi cer scuze nu am raspuns eu .
Nepotul meu a scris.
Reply With Quote