Subiect: Habotnicie
View Single Post
  #13  
Vechi 09.02.2007, 17:40:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu: In ciuda stilului tau f spumos, sper totusi sa nu ai dreptate.
Punand semnul intrebarii dupa spusele lui dannsan, am incercat de fapt sa "indulcesc" afirmatia lui.
Daca ne uitam in urma, in istoria Bisericii Ortodoxe, putem gasi unele exemple de "muguri extremisti", ca sa nu ajungem chiar la manifestari inumane? Eu sper ca nu. Daca este cineva in cunostinta de cauza si poate afirma contrariul, atunci as vrea sa aud si eu care ii sunt argumentele. Dar o Biserica Ortodoxa cu manifestari extremiste sau care sa instige la fapte extremiste, nu mai e demna de numele pe care il poarta.
Ca exista oameni, botezati ortodox, capabili de fapte extremiste, asta e cu totul alt ceva. Exista si hoti botezati ortodox, si criminali botezati ortodox, dar pata faptelor lor ii umbreste doar pe ei si nu Biserica Ortodoxa.
Ar putea veni cineva sa dea exemplul legionarilor. Ei bine, dupa ce am citit despre legionari, cu care alta data nu eram de acord, am inteles, ca nu ei au facut faptele pentru care au infundat puscariile. Comunistii au vrut sa extermine doar pe fiii exceptionali ai poporului roman, caci daca ar fi fost criminali de razboi, cu siguranta i-ar fi folosit la oprimarea populatiei.
Ar trebui sa ne dam seama cat de gresite sunt aprecierile grosso-modo, la gramada, fara sa ne gandim ca poate dam chiar in noi atunci cand facem aceste aprecieri generalizatoare. Poate nu va trece mult, si crestinul practicant va fi declarat extremist si atunci sa vedem rezultatul vorbelor noastre.
Cred ca e timpul sa ne amintim de duhul din noi, pe care il avem de la botez si daca nu pentru alte motive, dar macar pentru acesta, sa incetam a mai vorbi de rau poporul roman, din care facem si noi parte.
Exista extremisti in Romania? Daca da, atunci sa le dam nume, sa-i aratam cu degetul, ca rusinandu-se sa se indrepte.
Apropos: s nu vina ziua in care ne vom pazi de ceea ce este bun.
Reply With Quote