Subiect: Habotnicie
View Single Post
  #15  
Vechi 11.02.2007, 16:40:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sovidiu, m-am referit la spuma marii.
Iti voi raspunde pe scurt:
1. Eu vreu, cu tot dinadinsul sa vad partea buna in toate.
Daca individul greseste, el greseste, el se indreapta. Dar daca Biserica Ortodoxa greseste, atunci e vai si amar. Totusi nu am gasit un exemplu de atitudine extremista a B.O. dat de tine, ceea ce are darul de a ma bucura.

2. "Sa dam un nume", in sensul de a nu generaliza, pentru a nu lovi si in cei, care nu merita critica. De exemplu: daca stiu pe unul ca e habotnic, sa-l numesc pe acela, in loc sa spun romanii sunt habotnici. Nu ar avea nici un sens, intrucat cei care stiu ce e habotnicia, sunt tocmai cei care nu sunt habotnici si atunci de ce sa-i includ in afirmatia despre habotnicie?!?
Pentru mine "Rinocerii" lui Eugen Ionescu inseamna ceea ce nu trebuie urmat si anume de a fi luat de cursul apei, de a fi luat de val, de a lasa pe altul sa-ti faureasca opinia. Omul trebuie sa-si gaseasca singur punctul de vedere care sa-l reprezinte, indiferent de ce cred ceilalti, cei multi. Eventual trebuie sa mearga impotriva cursului apei,dar in orice caz sa-si fie siesi fidel. La judecata nu vom putea da vina nici pe masesle si nici pe mediile, care ne-au influentat. Pasivitatea in opinie se plateste, caci vom da socoteala si de greselile facute cu gadul, nu numai cu fapta.
Cum la mine balanta s-a inclinat spre partea a doua a vietii, cand omul isi face mai multe ganduri in privinta mortii( nu neaparat imediate), ma preocupa mai mult legea interioara dupa care sa ma ghidez, iar lumea exterioara o las tinerilor, care mai au tragerea si chiar obligatia de a mai schimba ceva din cele strambe. De aceea gandurile mele sunt indreptate mai mult spre biserica, biblie, scrierile Sfintillor Parinti. Acestea reprezinta pentru mine certitudinea drumului drept.

3. Sper ca nu am facut greseala de a vorbi de rau poporul roman, fara sa-mi dau seama, caci constient in nici un caz nu o fac.
Fiind la distanta, eu va duc dorul, va apreciez si va iubesc.
Reply With Quote