putin despre limba romana si poporul roman
O istorie a noastră (a românilor) un pic diferită de ce ni s-a predat...
Autor: Teofil Pop
Publicat la: 22.09.2009
Citit de: 586 ori
Conține: 1626 cuvinte 9.80
M-am întrebat de multe ori care este motorul schimbărilor pozitive într-o societate și trebuie să recunosc că de cele mai multe ori sunt tinerii, care refuză să accepte un adevăr relativ, mincinos, contestabil.
Ei sunt cei ce nu sunt legați de interese politice ori religioase de moment, ei sunt cei care caută un adevăr absolut... Deci pe ei îi îndemn să-și întrebe profesorii de istorie și de limba română:
Cât la sută din Dacia a fost cucerită de romani?
și dacă profesorul știe răspunsul: 14 % din teritoriul Daciei (care se întindea de la vest la est, de la lacul Constanța-Elveția de azi și până dincolo de Nipru), urmează altă întrebare:
Câți ani au ocupat romanii acei 14% din teritoriul Daciei?
și dacă profesorul va răspunde: numai 164 ani, atunci puteți merge la următoarea întrebare:
Soldații "romani" chiar veneau de la Roma și chiar erau fluenți în limba latină?
Aici le va fi și mai greu să vă răspundă, căci acei soldați
"romani" vorbeau orice limbă numai latina nu! Cohortele aflate pe pământul Daciei cuprindeau soldați din diferite părți ale imperiului roman, uneori foarte îndepărtate.
Găsim Britani din Anglia de azi, Asturi și Lusitanieni din peninsula Iberică, Bosporeni din nordul Mării Negre, Antiocheni din regiunile Antiochiei, Ubi de la Rin , din părțile Coloniei, Batavi de la gurile acestui fluviu, Gali din Galia, Reți din părțile Austriei și Germaniei sudice de azi, Comageni din Siria, până și Numizi și Mauri din nordul Africii (C.C.Giurescu, Istoria Romanilor, I, 1942,p.130).
Și ultima întrebare:
Cum a fost posibil ca într-un așa de scurt interval istoric TOATĂ populația Daciei să-și uite limba și să învețe o limbă nouă, limba latină, de la niște soldați "romani" care nici ei nu o vorbeau?
Când toate popoarele civilizate din lume inițiază, desfășoară și promovează valorile istorice care le îndreptățesc să fie mândre de înaintașii lor, găsim opinia unor astfel de "adevărați români", care, nici mai mult, nici mai puțin, spun despre formarea poporului daco-român: "Soldații romani au adus femeile și fetele dace în paturile lor și așa s-au născut generații de copii, care învățau numai limba latină de la tatăl lor!!?? soldatul "roman"...
Cum or fi venit ele din Moldova de azi, din Basarabia, de pe Nistru, Bug și de pe Nipru, acele soții și fete de traco-geți și carpi, de la sute și sute de kilometri depărtare ca să fie "fecundate" de soldații "romani"?
După părerea stimabililor, femeile daco-gete erau și "curve", ba chiar și mute, nefiind în stare
|