View Single Post
  #2  
Vechi 30.09.2009, 00:16:33
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Va rog mult sa ma ajutati sa argumentez falsitatea si interpretarea absolut viciata a pasajelor Bibliei din urmatorul clip: http://www.youtube.com/watch?v=x-slAgzJmdU
El a fost postat pe un alt site de catre un ateu care pretinde ca (,) crestinii nu asculta de poruncile Domnului Iisus, asa ca se-ndreapta vertiginos spre iad. (??!)
Cunostintele mele despre Sfanta Scriptura sunt modeste insa imi pot da seama ca cei care au interpretat versetele au facut-o netinand cont de simbolismul unor indemnuri (vindeti averea voastra si urmati-ma!) si de atributele iertarii in ortodoxie explicate de fratele Zaharia pe un alt topic (referitor la iubeste-ti si iarta-ti aproapele in mod neconditionat). Despre bauturile otravitoare ce nu vatama un crestin, ce sa mai spun... Sau sa-ti urasti familia pentru a demonstra dragostea ta pentru Iisus??! Unde s-a mai pomenit asa ceva?

Doamne lumineaza-ne!!
21. Iisus i-a zis: Dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi. (Matei 19)
In primul rand asta nu e obligatoriu, e pentru cei care il iubesc pe Dumnezeu din toata inima lor, din tot sufletul lor, din tot cugetul si din toata puterea. Omul se poate mantui si daca are avere, dar mai greu...iar cel care renunta la avere din iubirea sa fata de Dumnezeu, are mai mare rasplata in imparatia cerurilor. Oricum nu cred ca e ceva simbolic....
Bauturi otravitoare... la ce concluzie infantila a mai ajuns si autorul acelui filmulet :)) Pai sa zicem ca un vrajmas al unui sfant ii pune otrava intr-un pahar cu apa, iar datorita faptului ca Duhul lui Dumnezeu este prezent in el, otrava nu mai are nici un efect asupra lui. Ca de exemplu, Sfantul Apostol Pavel a fost muscat de o vipera dar nu a patit nimic (Faptele Apostolilor 28:4,5)
---------
26. Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu.
27. Și cel ce nu-și poartă crucea sa și nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu.
(Luca, cap 14)

Nu e vorba de o ura omeneasca ci de o detasare fata de cei lumesti si de cele lumesti. Daca sufletul unui om se alipeste de sufletul altui om, iubirea aceluia fata de Dumnezeu scade in intensitate. Oamenii trebuie ajutati si iubiti dar nu in modul in care obisnuim noi sa o facem. Rasplata nu ni se da daca ii iubim pe cei care ne iubesc, asta e un lucru pe care multi nu il inteleg tocmai din pricina mandriei, ci sa ii iubim pe cei care ne ocarasc ca astfel sa capatam binecuvantata smerenie.
  1. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
  2. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
  3. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
  4. Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
  5. Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
  6. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este. (Matei 5)
Cam atat.... Oricum eu nu prea ma pricep la potrivitul cuvintelor, poate o sa iti explice altcineva mai bine :)
Doamne ajuta!

Last edited by zoridezi; 30.09.2009 at 00:20:12.
Reply With Quote