View Single Post
  #10  
Vechi 30.09.2009, 11:12:11
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
La fiecare Sfanta Liturghie, afirmam ca "am vazut Lumina cea adevarata, am primit Duhul cel Ceresc, am aflat credinta cea adevarata", insa, in ce masura dam marturie in fata celorlalti, dupa ce parasim biserica, despre "ceea ce am vazut si auzit"?

Se intampla sa venim la Liturghie raniti, si ne intoarcem tamaduiti, uneori, venim deznadajduiti si plecam cu nadejde, alta data, venim cu intristare si plecam cu bucurie. Toate acestea trebuie sa le impartasim, la randul nostru, lumii. Numai in acest mod continua si prin noi lucrarea Lui.

Episcopul Anastasie Yannoulatos, profesor la Universitatea din Atena, descrie in chip minunat aceasta lucrare, numita Liturghia de dupa liturghie: "Liturghia trebuie sa se continue in imprejurarile personale, de fiecare zi. Fiecare credincios este chemat sa urmeze a savarsi o liturghie personala pe tainicul altar al inimii sale, spre a implini vestirea vie a vestii celei bune intru folosul intregii lumi. Fara aceasta urmare, Liturghia ramane nedeplina. Intrucat din momentul Euharistiei suntem cuprinsi in trupul Celui ce a venit sa slujeasca lumii si sa fie jertfit pentru ea, trebuie sa infatisam in diaconia concreta, in viata obsteasca, noua noastra fiintare in Hristos, Slujitorul tuturor. Jertfa Euharistiei trebuie prelungita in jertfele personale pentru oamenii nevoiasi, fratii pentru care Hristos a murit."
In acest an,odata cu calendarele impartite de biserica la credinciosi,odata cu ele s-au dat si carticele cu titlul ''Cum trebuie sa stam/ascultam sfinta liturghie''.(nu mai retin exact)
Nu este nevoie decit de aceia,care este asa subtite cred ca nu are 20 de pagini,si e cit un carnetel de notite,dar cuprinde TOTUL.Altceva nu e nevoie.Nici volume mari,nici carti multe,caci incarcam memoria cu gunoaie.Doar acea carticica SI ATIT.
Amin.
Reply With Quote