Subiect: Pacatul
View Single Post
  #20  
Vechi 02.10.2009, 12:33:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu zic sa te mai gindesti, la cum ar putea sa apara un PRIM gind rau, daca ceva poate fi creat fara sa fi existat inainte.
Ma mir totusi ca omul ar fi putut crea ceva fara ca Dzeu sa stie ce e ala, sa nu fi auzit niciodata de el, sa fie strain cu totul de el.
Dumnezeu l-a avertizat pe om , l-a îndrumat ( precum și pe Adam și Eva ) , dar nu a impus cu forța ceva anume, pentru că altfel libertatea dată era încălcată, îngrădită și fără rost. Dumnezeu nu a creat roboți , Cătălin ! Gândul tău merge foarte mult spre SF , dar te rog să mă crezi că ești pe pistă greșită. Mintea noastră este o minte îndumnezeită, dar una căzută, prin însăși decizia noastră . Precum ști sunt mulți ce ajung la desăvârșire , precum și foarte mulți ajung mai prejos de animale . Nu ? Nu suntem un tren, tramvai, sau mai știu eu ce, ce circulăm pe o linie bine stabilită, ci avem liberă circulație oriunde și oricât, dar până într un final. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote