View Single Post
  #3  
Vechi 08.10.2009, 12:48:21
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Tatal tau trebuie sa ia urmatoarele medicamente (astea sunt recomandate in toate cazurile dupa un infarct):
Aspirina 75-300 mg /zi zilnic -scade coagulabilitatea sangelui- sau Clopidogrel, mai eficient dar mai scump.
Un inhibitor de enzima de conversie- adica Enalapril, Ramipril, Perindopril...
Un beta blocant-adica Metaprolol, Bisoprolol, Carvedilol, etc
Ultimele doua imbunatatesc functia inimii si scad tensiunea.
O statina (reduce colesterolul)- simvastatina, pravastatina, atorvastatina...
Plus medicamentul pt diabet.
Tensiunea trebuie sa fie controlata- daca nu e controlata cu beta blocant si inhibitor de enzima de conversie trebuie adaugat eventual un diuretic sau alte hipertensive. Trebuie sa fie 120-130/80 mmHg. Medicul trebuie sa tatoneze cu medicamentele si dozele pana se ajunge la un tratament optim.
E bine sa faca exercitii fizice moderat-mers pe jos mai ales, in limita tolerantei. Zilnic cate 20-30 minute, sau macar de 3 ori pe saptamana.
Incercati si cu tratamente naturiste- ceai de paducel sau vin de patrunjel, mult mult usturoi :)
E important daca are crize de durere in piept, sau lipsa de aer? Care e functia ventriculului stang? Daca a facut test de efort inainte de externare dupa infarct?

Monica, multumesc ca mi-ai raspuns.
El ia medicamente din cele pe care le-ai enumerat, in fiecare zi. Tensiunea insa creste uneori mai ales seara la 15,5...in ciuda tratamentelor...
Despre dureri uneori spune ca-l inteapa usor, iar lipsa de aer nu acuza. Despre functia ventriculului stang nu stiu ce sa spun o sa ma uit in analizele si rapoartele de la spital, prin ce se masoara ea, adica ce analiza se face pentru a stabili aceasta functie?
Testul de efort nu la facut, deoarece am inteles ca la spitalul Militar nu se face...cel putin asa mi-a spus tata, insa o sa insist sa mearga undeva sa-l faca.
Reply With Quote