View Single Post
  #14  
Vechi 10.10.2009, 18:08:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Unii vad in Duhul Sfant feminitatea...Nu stiu ce sa zic...
Da, asta ziceam si eu. In ebraica este feminin.

Imi pare rau, sophia, ca nu te-au ajutat ideile despre simbolism. Cred totusi ca tu ai tendinta sa ramai prea mult la nivelul psihologic, al sentimentului - a ceea ce simti tu ca fiind drept sau nedrept. Este bun si acest nivel, si este foarte bine si cinstit sa incerci mai intai sa il descalcesti pe asta, dar sa stii ca daca vrei sa ajungi sa intelegi niste lucruri mai in profunzime e necesar sa incerci sa intelegi si simbolismul profund al lucrurilor. Iarta-ma daca par prea moralista sau profa :-)

Acum, este adevarat ca in spatiul iudeo-crestin exista o anume preponderenta a masculinului in simbolistica religioasa. S-ar putea sa fie si ceva cultural la mijloc, totusi. Insa Dumnezeu se reveleaza in mijlocul unei culturi. El foloseste categoriile care exista ca sa se prezinte mintii si inimii oamenilor. Nu este nimic rau aici.
Pana la urma, pozitia femeii in societate a fost mult mai buna in societatile crestine si cele care au iesit din ele decat in cea indiana, de care zici, unde dumnezeirea si zeii au si trasaturi feminine. Am citit intr-o carte care studia serios problema asta cat de mari erau drepturile femeii in evul mediu (occidental) fara de antichitatea romana, si fata de epoca industriala la inceput, unde femeia nu avea voie sa posede nimic si era tratata juridic ca o minora.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote