View Single Post
  #571  
Vechi 13.10.2009, 19:02:23
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Onanie!

Luna asta se implineste 1 an de cand am renuntat definitiv si irevocabil in a face onanie si pot sa spun ca omul de acuma fata de cel de atunci e mult schimbat.Acuma din cate am observat am devenit un om mai echilibrat emotional si psihic,mai stapan pe sine,privesc lumea din alta perspectiva(nu ca ceea dn inainte in care o priveam doar ca pe un mod de a ma autosatisface.)
Si pot sa spun ca pacatul acesta e foarte grav e o patima ingrozitoare care iti chinuie sufletul si in care niciodata nu iti gasesti satisfacere.(in fond asa sunt toate patimile fum si ceata).
Inainte cand practicam onanie nu stiam ca acesta e pacat nefiind deloc sau prea putin interesat ce religia noastra propovaduieste si mai ales dupa ce citeam prin diverse articole ca masturbarea e sanatoasa te scapa de cancer etc.vedeam aceasta fapta ca una normala.
Insa totusi constiinta mereu ma critica ca un judecator care nu stie ca masturbarea e sanatoasa,desi eu imi explicam actiunile ca fiind unele normale acest caine pazitor mereu ma lovea pe la spate si reamintindu-mi greseala si nu ma lasa in pace si mereu purtand sentimentul mereu de vinovatie pentru o fapta considerata normala.Ei bine Dumnezeu le oranduieste pe toate si intr-o zi am inceput sa citesc mai mult din greseala pur si simplu diferite articole despre religie si despre onanie si restul.
A mai durat ceva pana in sfarsit am reusit sa ma deprind de acest obicei dupa spovedanie si prin mila Domnului.
Cei ce considerati acest obicei normal va inteleg,caci si eu credeam la fel cum sa vezi pata neagra pe camasa neagra?Mie mi se parea ca si curvia e ceva foarte normal,la fel ca si sexul nefiresc,eram orbit de patima si mintea era roaba propriilor instincte sexuale lumea si chiar femeile nu mai aveau valoare de suflet de fiinta umana ,ci pur si simplu de obiect,de produs de care sa te folosesti intr-o satisfacere egoista in care iubirea era scoasa din ecuatie.Acuma mintea a devenit din nou stapana(mai am cu multe alte patimi de luptat) privesc lumea cu alti ochii si ispita mai exista mai vine,insa nu ca inainte si m-am decis ca mai bine mi se taie mana decat sa mai practic o singura data acest mare pacat.Imaginatia s-a curatiti in mare parte nu mai am imagini perverse si bolnavicioase de-a dreptul in cautarea de autosatisfacere.Pentru mine onania nu ca a fost o metoda de eliberare a stresului,chiar dinpotriva eram mai stresat,mai irascibil si un om mai slab dupa ce faceam asta e cazul meu.
Insa acuma vine si problema datorita faptului ca practicam obiceiul asta foarte des organismul meu sufera consecintele si caut pe cineva preferabil duhovnic preot sau care cunosteti pe cineva bun duhovnic,caci am mare nevoie de sfaturi despre ce sa fac in continuare nu stiu de problema este organismul sau duhul curviei sau ambele pentru ceea ce mi se intampla cateodata.
Asa ca va rog daca cunoasteti un duhovnic bun la care sa apelez pentru problema mea,caci eu nu mai stiu ce sa fac sunt complet dezorientat nu stiu daca e ceva normal ceea ce se intampla sau pot cumva prin mila Domnului si prin rugaciuni sa nu se mai intample.Caci eu decis sunt si probabil ca nu o sa ma casatoresc(acuma nu stiu orice se poate intampla)caci rar gasesti persoane care sa te iubesca si sa o iubesti si sa-ti urmeze principiile morale in viata mai ales in societatea asta degradata si probabil daca va fi asa sa fiu abstinent toata viata si vreau sa incerc sa rezolv problema asta..VA MULTUMESC!DOAMNE AJUTA!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/