View Single Post
  #179  
Vechi 19.10.2009, 22:39:27
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Nu o face intre patru pereti.
Adica nu numai.Un homosexual este atras de persoane de acelasi sex.
Da, la asta mă refeream. La ce face el sau ea între patru pereți cu o persoană care consimte. Nu ar trebui să mă privească nici pe mine, nici pe tine.

Citat:
Daca nu te intereseaza si totusi esti vizat de respectivul, poti sa spui nu si sa pleci...sau poate nu.
E mai civil decît atunci cînd un bărbat îi face avansuri unei femei și ea refuză. Bărbatul e foarte posibil să recurgă la forță. Persoanele homosexuale sînt, din cîte îmi dau seama, mai civilizate din punctul ăsta de vedere (măcar din cauză că au fost victime ale societății).

Citat:
Ai auzit de hartuire?De crime sexuale?De viol?
Dintotdeauna. Legătura cu homosexualii? Non sequitur.

Citat:
Daca acest lucru va fi acceptat in intregime se va ajunge si la asta.
Om de paie.

Citat:
Noi nu avem un sistem social si legal in care aceste infractiuni sa fie combatute, reactia sociala este nula, nu te poti baza pe sociatate sa intervina, iar la politist...cu ce sa te duci?Esti invatat ca barbat ca e gresit sa ceri ajutor, sa parasti, sa nu fii in stare sa te descurci singur.
1. nu avem legi foarte bune – perfect de-acord, le rescriem
2. reacția socială nu e nulă, există tot felul de asociații pentru drepturile omului, non-abuz etc.
3. nu te poți baza pe societate să intervină – în cazul unei situații care necesită spirit civic? Da, așa e. E caracteristic românilor.
4. poliția – îs cam „lasă-mă să te las” dar sînt obligați să răspundă la orice sesizare
5. ca bărbat ești învățat că (...) – fals, înainte de toate ești om, iar ca om ai aceleași drepturi cu ale celorlalți oameni

Citat:
Asa ca inainte sa acceptam gay va trebui sa cream conditii sociale in cadrul carora hartuirea sexuala intre persoane de acelasi sens exista si nu e de glumit si nici de ras.
Homosexualii există. Și au existat cel puțin de la vechii greci încoace. Faptul că nu au avut legi nu i-a făcut inexistenți. Faptul că nu au asaltat pe nimeni care nu a consimțit iarăși nu ține de legi, ci pe un bun-simț care se pare că e mai mare decît al heterosexualilor.

(Analogie: un criminal omoară indiferent că ai sau nu cadru legal ca să îi interzici asta.)
Reply With Quote