View Single Post
  #4  
Vechi 25.10.2009, 15:28:26
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Presupun ca e bine in orice zi la Vecernie, nu? Si eu am auzit ca sunt cinci zile de post, chiar azi de la o cunostinta.

Si nu stiu exact cand sa prind momentul sa vorbesc... nu vreau sa deranjez pe parinte, nici nu stiu unde sa ma duc exact, probabil incerc la Manastirea Radu Voda la Unirii.

Cred ca ar trebui sa am un duhovnic, si atunci totul ar fi mai usor. Dar cum n-am mers toata viata la Biserica, nu am duhovnic si nici nu stiu mare lucru despre Sfintele Taine si despre slujbe.

Am fost si la Biserica de care mi s-a spus ca apartin, unde am fost botezat, mama mi-a spus ca acolo trebuie sa fie 'un parinte batran si foarte bun', care ar fi fost duhovnicul meu... numai ca acolo nu mai era un parinte batran ci unul tanar...

Cred ca asta e un moment important, dar si foarte greu prin care trec si ma lupt si cu frica si timiditatea...

Deci mai exact, cand sa intreb? Si cum sa ma adresez? "Sarut mana Parinte, vreau sa ma spovedesc?"
Pana acum, cat am fost pe la Biserica, eu nu prea vad nici un moment in care as putea face asta.
Adica atunci cand este slujba, evident nu pot; iar dupa, parintele pleaca nu?

Ai putea sa intrebi dupa slujba la miruit. Ii spui ca doresti sa te spovedesti, iar el probabil o sa te intrebe si o sa ti dea mai multe detalii. Oricum mergi si spovedeste-te si ai sa vezi ce fel ai sa te simti sufleteste!
Pe net este in varianta online un Indreptar de spovedanie, care cred ca o sa te ajute foarte mult(da cautare pe Google si il gasesti usor).Dumnezeu sa te ajute!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote