View Single Post
  #40  
Vechi 29.10.2009, 15:23:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si cum e cu caderea in pacat? Ca nu am gasit ce ai spus in linkul ala
Dumnezeu ne-a dat Raiul pentru a-L descoperi tot mai mult pe El prin fapturile Sale. Omul era intr-un continuu contact cu El prin Duhul Sfant si avea/are menirea de a se asemana cu El prin voie libera. Pot spune ca omul traia la inceput o stare extatica de contemplare a Dumnezeirii, cum numai unii Sfinti au ajuns sa experimenteze dupa cadere.

Atrasa insa de frumusetile lumii (pomul oprit), persoana Evei a inclinat spre placerea simturilor la indemnul ispitei celui rau, stiind de la Dumnezeu ca daca face asta va muri negresit. Insa cel viclean a inselat-o promitandu-i ca nu va muri, numai sa se desfete cu placerile, scotandu-L astfel pe Duhul Sfant din inima ei. Asa ea si mai apoi Adam s-au indepartat de Dumnezeu, punand pe primul plan creatia Lui.

Vreau sa subliniez ca nu placerea insasi este rea in sine, ci patima sau punerea placerii simturilor pe primul plan, mai prioritara decat prezenta Lui Dumnezeu Insusi in inima omului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote