View Single Post
  #30  
Vechi 18.02.2007, 23:49:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
multumesc f.mult Iosif,am gresit mult din nestiinta,ascultand de la diferite persoane de pe aici,si nu am postit in zilele respective,in Postul Sf.Pasti si eu consum ulei in zilele cu dezlegare si peste la fel.Deci am inteles de la tine ca am voie sa intru in biserica ,sa particip la slujba.ttusi mai am o nelamurire ,in legatura cu perioada din timpul zilei,aici postesc de la 12am pana la12pm si apoi mananca mancare de post.Eu stiu ca la apusul soarelui putem sa mancam ceva,putin,nu trebuie sa ne sculam saturati de la masa.Te rog,specifica cum este corect,si iarta-ma ca pun prea multe intrebari.Doresc tuturor un post binecuvantat.Doina
Noi mancam de post normal, adica dimineata, la pranz si seara. Nu tinem postul prin abtinere totala de la mancare si seara mancam, chiar daca e de post. Aceasta seamana cu un post negru, care se tine de fapt numai in anumite zile din Postul Mare si care oricum se incheie doar cu putina aghiazma si prescura de la Liturghie.

Cine vrea poate renunta la mancare de dimineata si de seara, depinde de fiecare cum isi impune si cum doreste si mai ales cum poate, in fucntie de munca pe care o face, de starea de sanatate,etc. Important e sa ne ferim de imbuibare.

Da, poti intra in biserica. Multe femei raman in pronaos cand vin la slujba in aceasta perioada a menstruatiei, adica la intrarea in biserica, nu merg in fata.

Nu trebuie sa iti ceri iertare pentru intrebari, sunt binevenite pentru noi toti.

Doamne ajuta!
Reply With Quote