View Single Post
  #10  
Vechi 07.11.2009, 18:52:57
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Este bine sa faci ascultare de duhovnic. Daca el a spus 10 si nu 100 tu sa faci ce a spus el fara sa te mai gandesti si sa mai cercetezi ce spun canoanele. Chiar daca ai impresia ca este mic si usor canonul primit tu ai mare grija sa il indeplinesti. Si eu am trecut tot prin ce treci tu acum. Dupa prima mea spovedanie, pe care am facut-o cam la 1 an dupa ce incepusem sa merg la biserica, cand parintele mi-a dat sa fac 1 metanie pe zi, sa citesc un acatist, sa fac milostenie, sa merg la biserica , etc, am asteptat sa termine tot si l-am intrebat:"doar atat?" Abia dupa ce am inceput sa imi fac canonul am vazut ce inseamna sa faci ceva de capul tau si sa faci tot ac. lucru dar dat canon.
Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
- Dar este prea putin, parinte, am timp sa citesc si mai mult.
- Nu te grabi. E mai buna o lucrare usoara si statornica, o lucrare duhovniceasca prin care Dumnezeu sa ?ti transforme sufletul, dec?t un canon greu, care sa te oboseasca peste masura si sa te aduca ?n timp la deznadejde. Important este ca viata sa fie modelata de canon, nu sa faci un canon exagerat, care sa fie rostit cu formalism.
Zicea avva Matoi: "Voiesc lucrare usoara si statornica, dec?t cea care este ostenicioasa din ?nceput si degrab se curmeaza". (1-145)
Din patericul mirenilor, de Danion Vasile.
Amandoi ati spus bine. Intr-adevar acum dupa doar o saptamana am realizat si eu ca nu este chiar asa usor cum credeam eu; si am constientizat ca este exact cat pot eu sa fac. Sutele si miile de metanii de care vorbeam eu erau o ispita
Ascultarea, rabdarea, statornicia... astea trebuie invatate.
Reply With Quote