View Single Post
  #20  
Vechi 11.11.2009, 10:40:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Tu traind in strainatate esti furat de stralucirea si bunastarea vietii de acolo ,astia sunt spinii care nu ne lasa sa dezvoltam credinta.
Mai putin ai nevoie de Dumnezeu cand ai de toate si nu vezi saracie si necaz in jurul tau.
Doamne ajuta!
Anita, stiu ca mesajul ii este direct adresat lui Andrei, dar te-ai gandit oare ca prin aceste vorbe ne indurerezi si pe noi, ceilalti, care traim departe de tara???

Un zambet plin de amaraciune starneste pe chipul meu replica "stralucirea strainatatii". Care stralucire Anita??? Cea a unei bucati ieftine de poleiala(stralucitoare, ce-i drept!) in care stau ambalate destule lipsuri, stres si probleme?

Din pacate, nu numai tu ti-ai format parerea ca strainatatea presupune doar bunastare, ce curge sub forma de lapte si miere pe cate 3 jgheaburi.
Sa stii Anita ca si tarile asa zis "dezvoltate" au oamenii lor nevoiasi, care nu sunt nici ei feriti de necazuri si durere, caderi si rastigniri.Eu traiesc printre astfel de oameni.
Si cei din strainatate cunosc ce e lacrima, si ei au nevoie de Dumnezeu si de rugaciune, poate mai mult decat cei care sunt"rasfatati" de a avea biserica la fiecare 100 m.

Vorbesti de spinii care nu ne lasa sa ne dezvoltam credinta?? Dar te-ai gandit ca poate, pe unii dintre noi, ne-a trimis Dumnezeu, "in mijlocul lupilor",tocmai ptr a ne ne intari credinta??
Sunt atatea marturii de oameni care, in Romania fiind, mergeau la biserica cand apucau, se rugau tot la fel, martea si primavara.... iar o data ajunsi departe de tara, fara biserici la tot pasul, cu atatea si atatea ispite in drumul lor, au renascut in credinta.

Last edited by MarinaAlca; 11.11.2009 at 10:49:39.
Reply With Quote