View Single Post
  #14  
Vechi 18.11.2009, 16:44:31
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Citat:
În prealabil postat de doruzak Vezi mesajul
Pentru mine Craciunul a inseamnat totdeauna liniste sufleteasca, pace, sfintenie, rugaciune, intoarcerea la anii copilariei. Imi amintesc cu lacrimi in ochi, ca in dimineata de Mos Niculae(asa cum il stim cu totii), trebuia sa gasesc ceva sub perna, pentru ca Mosul trecea pe la toti copiii si lasa dulciuri si jucarii. Stiam de la mama ca Mos Niculae era fratele lui Mos Craciun si nu putea aduce prea multe cadouri pentru ca, Mos Craciun le tinea incuiate iar Mos Niculae fura si el ce putea cand fratele lui mai uita usa de la camara descuiata. Mos Craciun era cel care aducea grosul cadourilor. Sa nu va inchipuiti ca venea cu cine stie ce sofisticarii de jucarii teleghidate sau mai stiu eu ce, pentru ca, "Mosul" era muncitor la o fabrica si nu-i dadea mana sa ia scumpeturi. Dar cu ce venea (cu un molid, cu un globulet, cu o masinuta mai modesta, pe care, normal ca o stricam imediat, cu o saniuta din fier forjat, cu o ciocolata, cu bomboane de pom) era bine venit. Si daca era zapada afara, eram cel mai fericit.
Mosii nu se terminau aici. Venea Mos Vasile si Mos Ion care erau verisorii lui Mos Craciun. Dar ei saracii erau mai modesti: aduceau cateva creioane si cateva caiete, pentru ca se termina vacanta de iarna si trebuia sa merg la scoala.
Si asa, din Mos in Mos treceau sarbatorile de iarna. Dar ce sa mai zic, pentru ca si acum cand copiii nostri sunt mari, abia astept sa vina Mosii: macar unul din ei, nu toti.
Asa cum spui...! Nu venea Mosu' cu sacul plin de avioane si masinute cu telecomanda sau papusi Barbie dar bucuria era mai mare atunci si viata era mai simpla(modesta). Poate simplitatea aceea este ceea ce lipseste zilelor noastre. Ne straduim sa fie totul cat mai sofisticat si mai in ton cu moda. Zicea cineva de bomboane de pom tari, care abia se gaseau, daca se gaseau. Acele bomboane ne faceau sa pandim cand nu sant parintii in jur si sa tot luam cate una ca ei sa nu se prinda. Bineinteles ca se prindeau... Farmecul era simplitatea si puritatea din sufletul de copil si poate si modestia vietii de atunci! Haideti sa reinviem acea simplitate macar in aceste 6 saptamani din an!
Reply With Quote