View Single Post
  #22  
Vechi 20.11.2009, 00:21:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Mi-a spus un prieten ca parintele Arsenie Papacioc ar fi interzis la manastirea Techirghiol cartile parintelui Arsenie Boca. Va rog daca stie cineva amanunte sa ne spuna si noua. Eu am mare evlavie pentru parintele Arsenie Boca si sper sa fie doar o minciuna, un zvon nerealist.... pentru ca am un mare respect si pentru parintele Arsenie Papacioc, il iubesc. Lamuriti-ma va rog!
Frate Irodion, daca ai vrut sa afli cine a fost si cine este parintele Arsenie Boca ai facut ,,tare bine" ca ai ... apelat la forum !! Dar mai bine ar fi (mai ales ca i-ai citit lucrarile)sa te iei cit mai curind si sa te duci acasa la el la Prislop. Vei primi astfel binecuvintarea unui sfint.
Celalalt batrin Arsenie(calo-geron ),deopotriva un sfint si un schingiuit al puscariilor comuniste , luptator pt. Hristos si pt. neamul romanesc. Nu cunosc exact adevarul ,daca ar putea fi unul ,dar eu ma indoiesc insistent ca ar fi discordie intre ei . Dar chiar si asa sa nu uitam ca in istoria bisericii universale au existat discordii chiar si intre sfintii aceluiasi Hristos: a se vedea polemica (si palma daruita)dintre sf. Vasile cel mare si sf. Ioan cel mic (sau cel scurt sau cel nou)despre cum se savirsesc si care sunt pacatele.
NU cred ca este potrivit sa te iei dupa detractori pt. ca nu sunt mai mult de 3 luni de zile de cind unul dintre acestia ,pe un topic dedicat legionarilor, il suspecta de data aceasta si il incrimina pe parintele Papacioc de legionarism (intr-adevar a fost legionar, mai este, si pentru asta a facut f. multi ani de puscarie) el urind morbid istoria si rolul legionarilor pt. Romania.
Oricum ,stiu ca poti titra din materialul postat de useri si poti vedea categoric lumina !
Spor si pace binecuvintata !

Last edited by zaharia_2009; 20.11.2009 at 00:29:20.