View Single Post
  #41  
Vechi 24.11.2009, 13:11:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pacatul primordial a fost mai mult decat o simpla mancare dintr-un fruct.Prin neascultare primii oameni au pacatuit precum Lucifer,l-au imitat pe ingerul cazut.De fapt aceasta si reprezinta copacul acela si fructele lui, din punctul meu de vedere.Roadele cele rele si raul si-a avut inceput in Lucifer si s-au incuibat in el,devenind izvor al rautatii.Cunoasterea raului,prin mancarea din pomul interzis nu a fost(devenit) doar o cunoastere intelectuala ci si o cunoastere practica.Astfel si ei, primii oamenii au calcat porunca lui Dumnezeu,trufindu-se, indoindu-se de Cuvantul lui Dumnezeu si alipindu-se de cuvintele ispititorului.Scriptura ne zice:"Consecinta pacatului este moartea".Dumnezeu le-a zis: "In ziua cand veti manca din acest pom negresit veti muri".Asadar acest pom reprezenta moartea si pacatul.Mai era un pom in mijlocul Raiului, pomul vietii.Dar in loc sa manance din acesta, ei au mancat din pomul mortii.S-au alipit de rau,de pacat si de moarte in detrimentul vietii.
Am inteles, ce n-am inteles este de ce am fost pedepsiti pentru asta, de ce se numeste pacat, cum a aparut primul gind ca n-ar fi bine sa asculte de Dzeu si cum a aparut diavolul si primul sau gind rau.
Am mai discutat despre asta si in alt topic dar nu am primit raspuns
Reply With Quote