View Single Post
  #12  
Vechi 27.11.2009, 21:10:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
.........rece
Depide de și de tine dacă este rece sau cald!

Rugăciunea a douăsprezecea a Sfântului Ioan gură de Aur spune în final așa:
"Iată mă apropii de sfânta Împărtășanie
Și împărtășindu-mă Doamne să nu mă arzi,
Că tu ești foc și arzi pe cei nevrednici;
Sau
"...așa Doamne iisuse Hristoase Dumnezeul meu să nu-mi fie mie spre osândă împărtășirea preacuratlor și de viață făcătoarelor Tale Taine nici să ajung neputincios cu sufletul și cu trupul împărtășindu-mă cu nevrednicie..."(Rugăciunea întâia a Sfântului Vasile cel Mare)
Sau
"Că de voi cuteza să mă apropii de Tine laolaltă cu cei vrednici,haina mă vădește că nu este de cină și osândă voi pricinui prepăcătosului meu suflet..."(din rugăciunile care se citesc înainte de sfânta Împărtășanie)

Aceste rugăciuni sunt absolut necesare a fi citite cu lacrimi de pocăință seara de dinaintea împărtășaniei căci sunt convorbirea noastră cu Dumnezeu,recunoașterea faptului că suntem nevrednici dar și încrezători în puterea sfintei Împărtășanii de a ne arde păcatele.Sunt persoane care se împrtășesc dar nici nu au auzit despre aceste rugăciuni fără de care ar trebui să nu ne apropiem de Sfintele Taine.

Spovedania nu este strict legată de împărtășanie.Te poți spovedi și în fiecare zi dacă duhovnicul este disponibil.Starea de bine și de ușurare pe care o simți este rzultatul sincerității și a părerii de rău pentru păcatele pe care le-ai făcut și eși hotărât să nu le mai faci.

Totuși uneori deși spovedești un păcat cu lacrimi în ochi și hotărât să nu-l mai faci.Peste un timp îl faci din nou.Aceasta înseamnă că acel păcat are rădăcini puternice și este nevoie de post sever și multă rugăciune.
Reply With Quote