View Single Post
  #17  
Vechi 30.11.2009, 15:27:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Mda, numa' pe-aici nu ne-am mai balacarit. Oricum un lucru e cert: Politica e curva! Si nu prea are ce cauta pe un forum ortodox. Eu n-as prea vota, dar ma tem ca indiferenta mea nu aduce nici un serviciu tarii. Ideea este ca ASTAZI avem o situatie. Pe care eu n-o mai vreau. Votandu-l pe Basescu nu fac decat sa mai vad 5 ani de certuri si zazanie. Toti mint, dar unii se dau sfinti: n-au facut, n-au vazut, nu stiu, nu sunt vinovati! Sila si lehamite... Imaginea in exterior, cu toate valorile reale pe care le avem in tara, este dezgustatoare.
Totul merge prost si ma intreb daca bunul Dumnezeu mai vrea sa ne salveze, daca noi insine am ajuns sa ne plangem de mila!?... Cati dintre noi catadixim sa adaugam seara in rugaciunile noastre "Intelepciune pentru conducatorii nostri"? Nu cred ca este roman in tara asta care sa nu vada cat o ducem de greu. In cate biserici si manastiri, unde Duhul Sfant coboara la Sfantul Altar, sfintii nostri parinti invoca ajutorul divin pentru ajutorul acestei tari napastuite de hoti si mincinosi? Acceptam in unanimitate ca suntem o tara de ortodocsi cu frica de Dumnezeu, avem incredere in judecata Lui, dar cand e vorba de rugaciune adevarata si folositoare pentru intreaga natiune, ne limitam sa spunem doar "Inca ne rugam pentru conducatorii...!" Ne meritam soarta! Avem conducatorii dar si preotii pe care-i meritam!!!
Este foarte greu dar si degradant, parerea mea sincera este ca nu a existat niciodata atata haos, lipsa de bun simt, educatie, diplomatie si prestanta in politica...dar cred ca lucrurile vor evolua candva spre bine. Asta e incercarea noastra a romanilor...si asta pentru ca ni se cere mult si ar trebui sa si facem mult pentru sufletul nostru, pentru societate si pentru mersul lucrurilor.

Oamenii au ales si au avut ce au vrut, eu personal nu l-am ales niciodata pe Basescu. Tin minte ca o data mi-a spus tata ca alegerea lui Basescu si al partidului a fost ne gandita, pentru ca era un partid fara experienta si fara unitate..iar schimbarile in politica nu se fac brusc, pentru ca nu fac bine, ci se fac treptat si cu diplomatie astfel incat un presedinte sa simta ca nu mai este dorit si nici nu se mai muleaza pe dorintele oamenilor...la fel ca in cazul experimentului broasca pusa intr-o oala pe foc, care in momentul in care nu mai suporta temperatura apei sare singura...cam asa ar trebui sa faca si politicienii care nu mai sunt doriti si nici potriviti pentru locul pe care il ocupa...pacat ca ai nostri nu au constiinta, dar au numai ambitie irationala.