View Single Post
  #21  
Vechi 01.12.2009, 16:16:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca cunosti pilda samariteanului milostiv....ei, acolo printre altele Hristos puncteaza ideea ca FAPTELE te caracterizeaza si te face CRESTIN nu apartenenta la nu stiu ce biserica. Ai vazut tu oare in povestirea pildei ca Hristos a amintit ceva despre religia acelui TRECATOR PRIN LUME??? :)))... sa nu ne lasam pacaliti numai de restalmacirile "politice"
Eu sper din tot sufletul sa facem parte din categoria indicata de Hristos!
Andrei, nu am spus ca religia e de ajuns, dar este important totusi sa facem si o analiza a confesiunilor existente, mai ales ca exista atat de multe si noi, si atat de variate strategii ale lor care denota ca nu cunosc Crestinismul Adevarat. Normal ca trebuie sa facem si fapte de milostenie, sa ne iubim aproapele si sa incercam sa devenim per total mai buni...dar faptele bune pot fi folosite si cu un interes ascuns, si asta as zice ca nu trebuie trecut cu vederea.

Dupa cum am spus, exista si atei, si pagani care fac fapte bune, dar care e legatura lor cu Dumnezeu de moment ce ei nu se raporteaza la El si nu cauta mantuirea?

Exista si oameni care pentru ca vor o casa, sunt dispusi sa pozeze in rudele ideale, dar cand isi vad scopul atins abia se vede cine sunt, sunt multi indivizi care fac fapte bune aparent dezinteresat, dar nu cred ca e indicat sa etichetam atat de usor o persoana ca fiind bun crestin doar pentru ca face fapte bune...Cat de prost ar putea fi cineva ca facand fapte rele si aratandu-si caracterul negativ sa poata influenta pe cineva care e mai bun decat el???...nu automat orice persoana negativa stie ca trebuie sa faca eforturi sustinute pentru a parea mai buna, cu scopul clar de a putea convinge si a inspira incredere astfel?????

As zice ca trebuie analizat si fondul pe care se fac aceste fapte bune...si sa nu fim naivi.

Last edited by AndruscaCIM; 01.12.2009 at 16:23:22.
Reply With Quote