View Single Post
  #175  
Vechi 01.12.2009, 23:16:42
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Da domnule toti sint ingnoranti ,numa ortodoxii cunosc calea la fel ca evreii ,musulmanii etc.
Si dvs. spuneti ca cunoasteti toate istoria romanilor.Si a adventistilor pe deasupra .
Pai daca o cunoasteti asa bine ,de ce nu ne luminati si pe noi sa nu mai ratacim atit.

Si ce mai stiti dvs. ? Ca romanii se iubesc mult nu ?
Dar ca Domnul va reveni ,mai stiti? sau mai credeti?
Daca cunoasteti Adevarul inseamna ca stiti si cind vine Domnul. NU?
Si spuneti ca dvs. ati fost botezat cu Duhul Sfint .Si cum se manifsta acest lucru?
Iubiti si sectantii ? Pe cine mai iubiti dvs.? Pe hoti ,pe curvari ,etc?
Si ce trebuie sa facem ? Sa ne facem cruci, sa mergem la preot , pelerinaje la moaste .
Adica fapte ,nu ? Pt mintuirea noastra .
Si atunci de ce a mai murit Mintuitorul? Daca ne bazam pe puterile noastre ,avem preoti care ne iarta pacatele,avem sfinti,ce ne mai trebuie ? Ca doar stim ce trebuie ,nu ?


ghemis;
Prietene,si eu si multi alti ortodocsi va indemnam pe voi,cei de azi sa cautati Adevarul.Noi va spunem doar ca va aflati pe o cale gresita,ce va impiedica sa va documentati?ce va impiedica sa cunoasteti ortodoxia?Aveti aceasta capacitate,aveti minte cu care sa intelegeti,cautati si veti afla.Noi cand mergem sa ne spovedim la preot nu o facem fara un rost fara un sens.Nu este o simpla convorbire intre mine si preot,ci intre mine si Dumnezeu prin harul Duhului Sfant care se pogoara peste acel preot.Si marea Taina nu este ca eu imi spun pacatele acolo la sf.Altar,le stie Dumnezeu pe toate dinainte de a ajunge la Sf.Altar,marea Taina este ca eu primesc dezlegare si iertare de pacatele mele,(demonii sunt goniti si nu ne mai chinuie mintea si nu ne mai indeamna la pacat).Intelegi pritene rostul spovedaniei?Se alunga dracii care ne inseala."Cate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in cer,iar cate veti lega pe pamant vor fi legate si in cer",asa le-a lasat Mantuitorul apostolilor.Apoi primesc cuvant de invatatura de la Dumnezeu prin preot,cuvant care sa ma fereasca a mai cadea in inselaciunea diavolilor, calcand poruncile.Acesta este Marea Taina a spovedaniei,si nu cum ziceti voi ,ca ce nevoie mai este sa ma spovedesc la preot odata ce Dumnezeu imi stie pacatul?Uite ca este nevoie de dezlegare si iertare,si numai preotul si episcopul o poate da.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"