Subiect: Tutunul
View Single Post
  #3  
Vechi 02.12.2009, 11:31:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cristiboss, eu una sunt total impotriva tutunului, cred ca am alergie la tutungii, pffff! Nu inteleg cum de un om poate sa cheltuiasca circa 8 lei pe zi pentru un pachet de tigari (si stai asa, ca sunt unii care fumeaza mai mult de un pachet!) la o simpla socoteala, iese o gaura in buget de 2, 5 milioane vechi! Si se mai zice ca romanii sunt saraci! De ce a lasat Dumnezeu tutunul? Simplu! Din acelasi motiv pentru care a lasat Dumnezeu si vinul, si sexul, si maselarita, poftim! Evident, omul a inventat apoi tigara, betia, orgia, otrava...

Până în secolul XVII, tutunul era considerat plantă medicinală folosită în afecțiunile oculare. Ca și plantă de cultură sunt folosite în prezent (2009) numai două varietăți dintre Nicotiana tabacum din „Virginia” este cea mai răspândită. Recoltarea tutunului se face în mod deosebit pentru producerea țigărilor. Tutunul de culoare închisă obținut prin uscarea frunzelor plantei Nicotiana rustica este un tutun mai apreciat decât tutunul de culoare deschisă. În prezent, industria farmaceutică caută obținerea din tutun a unor medicamente. Tot din tutun se obțin extracte pentru industria de parfumuri.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tutun
Totul e în regulă cu ce spui, dar să nu spunem că Dumnezeu a lăsat sexul ! Sexul este invenția noastră, deviația de la unirea trupească , iar vinul este cu adevărat un medicament , dar în cantitate rezonabilă și este de pe vremea lui Iisus . Nu știam de parfumul obținut din tutun ! Bună treabă, însă durerea mare este folosirea lui de la început și până azi ca afumătoare a diavolului. Ăsta e baiul ! Da, uite chestia cu parfumul e un posibil răspuns, dar o să mi se dea peste nas , că până la această descoperire, tot afumător diavolesc a fost . Mulțumesc frumos pentru răspunsul tău !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote