View Single Post
  #589  
Vechi 02.12.2009, 13:49:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.612
Implicit

Bisericile din primul veac se adunau mai ales in case "biserica din casa lui Stefana" etc. Nu e rau sa ai locas de inchinare, dar nu-ti imaginezi ca acel locas va merge in cer? Biserica, insa, va merge.


"doar in Biserica este Duhul Sfant, si Tainele lui Hristos si apa cea sfanta a botezului.Doar prin Biserica ne putem mantui, care este Hristos, Trupul lui Hristos."
Aici contrazici Biblia, care spune ca mantuirea e doar prin Hristos, Hristos este Calea, Usa oilor, nu biserica. Biserica este multimea celor mantuiti, conform Bibliei. Iar templul Duhulului Sfant este omul credincios. E o mare problema cand Hristos este dat la o parte si inlocuit cu orice altceva.

Elizabeta, m-ai uns la inima.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote