View Single Post
  #11  
Vechi 09.12.2009, 09:54:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
interpretezi voit gresit.

te plangi ca un loc de joaca particular nu organizeaza petrecere de Craciun. si, ce-i cu asta? e dreptul lor sa faca ce vor.

Statul American a declarat Craciunul sarbatoare nationala (si zi libera), asta spune mult mai multe.

Halloween si Thanksgiving sunt sarbatori pur americane, de aceea se sarbatoresc cu mare fast la scara nationala.
halloween (=samhain) si thanksgiving sunt sarbatori pagane. Prima este o sarbatoare a mortilor (sarbatoare celtica). A doua, o sarbatoare a recoltei, cu radacini vechi..pana in Roma antica (era dedicata zeitei Ceres). Dar sarbatori ale recoltei erau probabil in toate religiile.
Probabil thanksgiving este cea mai americana sarbatoare.. dar tot pagana. Ziua ei a fost stabilita de pres. Lincoln. Ca sarbatoare vrajitoreasca este celebrata in ziua echinoctiului de toamna (si tot despre recunostinta este vorba).

Revenind la sarbatorirea Craciunului:
- bradul impodobit: nu mi-e clar (am gasit in unle locuri ca ar fi de origine romana, in alte parti ca ar fi de origine celtica)
- vascul (mistletoe), dar si iedera: origine celtica (ca tot ce ramane verde peste iarna - folosit in festivalul Yule)
- culorile traditionale ale festivalului pagan Yule: verde, rosu si alb
- in America se pregatesc prajiturele si lapte pt. Mos Craciun.. obicei pagan de ofranda adusa zeilor ("Copiii adună lemne, iar părinții ațâță focul și femeile frământă aluatul ca să facă turte pentru zeița cerului și să săvârșească turnări în cinstea altor dumnezei, ca să Mă rănească pe Mine. " - Ieremia 7:18. Sarbatorile pagane ale solstitiului de iarna celebreaza si o zeita a cerului).
- aaaa.. capra! este de origine celtica si ea! etc.

(Deci, ce sa spun, statul american a declarat Craciunul sarbatoare. De ce nu sarbatoresc si Invierea Domnului la fel?)
Reply With Quote