View Single Post
  #4  
Vechi 09.12.2009, 15:28:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
In manastirea unde merg eu la Sfanta Liturghie nu prea se respecta toate regulile si asta cu siguranta nu pentru ca nu vor oamenii sa le respecte ci pt ca pur si simplu nu stiu, nu au aflat de ele. Nici eu nu stiam de ele pana azi cand mi-a cazut in mana o carte a Parintelui Cleopa: "Ne vorbeste Parintele Cleopa"-vol.7. Acolo le-am gasit si am fost de-a dreptul entuziasmat pentru ca acum, in sfarsit, stiu ce sa fac ca sa ma conformez regulilor si sa nu mai smintesc pe altii. Ma gandeam sa intreb pe duhovnicul meu daca n-ar fi bine sa le lipesc pe undeva prin biserica, sa afle si altii. Iata-le mai jos:

4. A patra conditie canonica. Totdeauna barbatii in biserica trebuie sa stea in partea dreapta, iar femeile in partea stanga. Si in ordinea aceasta trebuie sa stea in biserica : barbatii batrani in frunte, cei mai putin carunti la spate, cei mai tineri in spatele lor, flacaii si baietii tot asa. La fel si femeile. Iar intre barbati si femei, sa lasati o carare in biserica, ca sa mearga cine vine sa se inchine si sa duca darul la Sfantul Altar.

10. A zecea conditie canonica. Dupa ce-ai primit Preacuratele Taine ale lui Iisus Hristos, treci la usa diaconeasca, ca acolo sa-ti dea anafora si un paharut de vin. Apoi treceti la strana sau in pridvor, sa va cititi molitfele sau rugaciunea de multumire dupa Sfanta Impartasanie.

Trebuie sa stiti ca nimeni nu are voie sa se impartaseasca daca nu si-a citit rugaciunile de impartasire ( molitfele ). Apoi, cele de multumire.

Cel ce s-a impartasit, nu mai are voie sa sarute mana preotului. Pana nu stai la masa nu mai ai voie sa saruti nici sfintele icoane, nimic, ca ai primit pe Hristos atunci. Dupa masa poti sa saruti mana si sfintele icoane.Dupa impartasanie n-ai voie sa scuipi trei zile si trei nopti. Asa-i dupa randuiala canonica. Dar macar pana a doua zi, macar 24 de ore sa tineti minte. Dar, trei zile arata cartea. Asa este dupa Sfanta Impartasanie.

Cei casatoriti, care vor sa se impartaseasca cu Preacuratele Taine, trebuie sa pazeasca curatia in familie, macar trei zile, iar dupa ce s-au impartasit sa tina macar doua zile. Iar in posturi, trebuie sa traiasca toate zilele in curatie.
Mai era si aceea cu femeile in anumite zile. Cum de lipseste?

Am lasat spre discutie anumite lucruri care sunt de discutat. Cu restul sunt de acord si le practic in general.

Pe aia cum paharutul de vin am vazut undeva odata si n-am inteles-o. In rest n-am mai vazut-o nicaieri, niciodata.

De problema cu cei casatoriti nu mai comentez. Este impotriva Tainei Casatoriei si atat. Dar un monah nu poate sti anumite lucruri.

Cu separarea barbatilor si femeilor in biserica: nu prea mai exista si n-am inteles rostul.
1. Abia daca este loc in biserici la Sf. Liturghie (in tara vorbesc). Sa stai asezat nici nu mai vorbesc. Asa ca stai unde ai loc si gata.
Este vorba sa ne purtam si imbracam cuviincios si atat, nu conteaza unde stam in biserica, atata vreme cat suntem respectuosi.
2. Nu prea mai vad barbati in biserici. Sunt mai mult femei, cu sau fara copii.

Intrebare: dupa ce te-ai impartasit zice sa nu scuipi 3 zile etc. Si atunci nu te mai speli nici pe dinti? Ca acolo scuipi.
Acum 2000 ani nu se spala lumea pe dinti. Nu stiu cum se face azi la manastiri.
Reply With Quote