View Single Post
  #20  
Vechi 18.12.2009, 09:24:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
cristi as adauga inca puitn cu ata ingaduinta si iertare ( Mult poate rugaciunea dreptului Inainta lui Dumnezeu) si ca POstul si rugaciunea din inima curata si fara ura pizma far de trufie si IngImfare Strabate cerul si pamIntul , pt deslegare de Farmece pt. ca sInt si de acestea in Lume bine Spui Acatistul Sf. Ciprian de poate sa se faca In curatenie Trupeasca 40 de acatiste si dupa deslegare la sf. biserica , iar de nu
Rugaciunea sf, Ciprian zisa cu smerenie , eu am primit raspuns la cerera mea ca Sfintul sa mijloceasca pt mine si cei din familia mea la Hristos cele bune si de folos sufletelor si vetii nastre amin amin amin .
Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamInt Intre oameni bine placuti Lui pace bucurie , dragoste si iIntelegere Amin
+ + + + + + + + + + + +
Biserica a mărturisit dintotdeauna existența diavolului, a lucrărilor lui malefice și a susținut pe creștini în "războiul nevăzut împotriva uneltirilor lui". Drept dovadă sunt rugăciunile și rânduielile bisericești alcătuite de Părinții Bisericii împotriva diavolului. Dintre aceștia, cel mai de seamă reprezentant este Sfântul Vasile cel Mare ( +379 ) , pe care îl vom prăznui curând și care ne-a lăsat , printre alte rugăciuni , Molitvele sau blestemele sale pentru cei care sufera din cauza lucrărilor făcute de diavol. S-a vorbit câte ceva despre aceasta la Topicul Rugăciunea .
Alături de Molitvele Sf. Vasile cel Mare, cărțile bisericești conțin și alte rânduieli împotriva lucrărilor celui viclean. În cartea Molitvelnic găsim următoarele rânduieli și slujbe : "Rugăciune pentru casa care este supărată de duhurile rele", care se citește , de obicei , după rânduiala Sfeștaniei ; " Rânduiala rugăciunii pentru cei care sunt tulburați și supărați de duhurile necurate" , la sfârșitul căreia se unge cel bolnav cu untdelemn din candelă și se adaugă și Moliftele Sf. Vasile cel Mare ; "Rânduiala care se face la casa sau locul care sunt supărate de farmece sau de descântece". Se recomandă ca aceste rânduieli să fie însoțite de SPOVEDANIE , POST și MILOSTENIE .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 18.12.2009 at 10:03:50.
Reply With Quote