View Single Post
  #18  
Vechi 06.01.2010, 01:20:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar de ce se pune problema omorului?
Daca nu discutam cu cei de alte religii pe teme religioase inseamna automat ca intram in conflict?
Mi se pare o idee preconceputa, data cu picatura de mass media, pana ajungem sa o credem fara a o supune ratiunii.

Iar daca "taiem" de ici si colo din invatatura ortodoxa pentru a o alinia preferintelor celor de alte religii... pai ce adevar mai avem? Si daca nu avem adevar, suntem ca si morti (chiar fara "conflict").
Am vorbit de omor pentru ca titlul topicului vorbea de martiriu - omorarea unor ortodocsi de carte unii catolici din trecut. Deci, in acele timpuri se ajungea si la omor pentru 'apararea credintei' (caci catolicii erau probabil convinsi ca fac asta pentru apararea credintei care lor li se parea cea corecta). Ca au facut sau nu si unii ortodocsi asta, este mai putin important.

Cum se stie, lipsa comunicarii poate duce la uscarea dragostei si chiar la ura. Este de ajuns sa ne gandim la aceasta problema in cupluri. De accea eu cred ca dialogul ecumenic este important si ca ar trebui sa ne asumam riscul acesta - eventual de a mai gresi (putand apoi sa ne indreptam), dar de a incerca sa comunicam cu ceilalti.

Cum am mai tot spus, dialogul ecumenic nu implica neaparat taierea credintei ortodoxe. Asta este o prejudecata care circula.

Zisesem ca numa mai bag in discutii din astea.. Risc sa ii trimit prea multa fiere copilului ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote