View Single Post
  #140  
Vechi 08.01.2010, 09:52:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Precum spui tu Fani, aceasta e părerea ta personală, precum și Ana are părerea ei , dar mult mai aproape de Învățăturile Ortodoxe, părerea mea. Nu tot cea ce nu am putut noi realiza, e neadevârat, neavenit și făr de folos ! Să știm a învăța pe alții din proprile greșeli și rătăciri, nefăcând din ele o virtute. Părerea mea !
Sigur, este parerea mea, dar este bazata si pe invatatura ortodoxa asa cum am invatat-o eu.
Exista in paralel, vad, si alte invataturi ortodoxe. Sigur, neexistand doar una, putem sa alegem, folosindu-ne de sfaturile oamenilor intelepti pe care ii intalnim. Eu asa am facut pâna acum.

Eu cred ca nu este bine sa punem experienta noastra negativa inainte si sa ii descurajam pe altii care poate au pornit altfel viata conjugala. Am mai criticat-o pe Anna21 in acest punct, pentru ca mi se pare ca ceea ce spune ea despre viata conjugala in general este adesea plin de amaraciune bazata pe experientele personale, pe care dupa parerea mea le generalizeaza prea mult.
Eu personal nu ma recunosc in experientele ei de loc. Putem spune ca sunt casatorita mai de curand, doar de trei ani, dar m-am casatorit la o varsta mai inaintata si suntem amandoi, si sotul meu si eu, cred, destul de maturi ca sa nu ne pacalim despre cine suntem.
Stiu ca ma indepartez de la subiect (sophia, sa ma ierti), insa acum vorbeam despre casatorie in general. Anna, nu numai in ceea ce priveste sexualitatea nu sunt de acod cu tine, dar si in generalizarile pe care le faci despre imposibilitatea barbatilor de a comunica, de scuzele pe care si le gasesc intotdeauna etc.
Chiar daca statistic ai ava dreptate tot nu este bine sa generalizezi, pentru ca statistica nu este purtatoare de viata, ea exclude chiar viata... care iti rezerva ntotdeauna surprize.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote