View Single Post
  #2  
Vechi 01.09.2005, 09:35:39
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Credeti ca folosim corect termenul de "pocait" atunci cand facem referire la un sectant (de ex. adventist) ? Eu unu sincer, cel putin in biserica ortodoxa, stiu ca pocainta inseamna cu totul altceva. Am cunostinte "pocaiti" si stiu ce vorbesc.
E o greseala ca s-a ajuns ca teremenul "pocait" sa insemne sectant. Intelesul sau e cu totul altul.

"Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape"(Matei 3:2, Matei 4:17, Marcu 1:15, Luca 13:3)
Sunt numeroase referiri in Noul Testament in legatura cu acest cuvant. Vine din greaca si inseamna "schimbare a mintii", schimbare in bine, intoarcere la Dumnezeu. Toti ne nastem pacatosi, si multi traim in pacat toata viata. Pocainta este salvarea. Intoarcerea de la pacat la Dumnezeu.
Hristos folosea acest cuvant, adresandu-se evreilor, pentru ca acestia se indepartase-ra de credinta adevarata, traiau cu pacate tot mai grave. Dar, daca stam sa ne gandim, nu s-au schimbat prea multe. Si noi facem tot aceleasi greseli, in ultimul timp chiar mai grave, si totul merge din ce in ce mai rau.

Chiar nu-mi dau seama cum de a ajuns un cuvant care reprezinta unul din cele mai importanta concepte ortodoxe sa fie asociat cu sectantii.
Reply With Quote