View Single Post
  #1  
Vechi 16.01.2010, 00:24:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit Toate le pot întru Hristos, Cel care mă întărește.

M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine. (Galateni 2:20)

Asist de la o vreme pe acest forum la o explozie de neincredere de dubii de indoieli asupra credintei, asupra lui Dumnezeu asupra lui Hristos
Spun din start ca acest topic se adreseaza exclusiv celor care cred in Hristos ca fiind Fiul Lui Dumnezeu si Mantuitorul
Am devenit atat de reci fata de cuvintele Scripturii fata de invataturile Sf Parinti, fata de spiritualitate, intrebari peste intrebari ..nu ca intrebarile ar fi rele dar gustarea harului se face doar prin credinta, prin lepadare de sine, prin rugaciune, post, traire nu prin teorie nu prin filosofie nu prin critica subiectiva
Citatul scripturistic din introducere este dat ca un motto a ceea ce inseamna cu adevarat credinta, trairea, induhovnicirea, nepunand in practica acest indemn ne este greu sa Il intelegem sa-L cunoastem,sa ne impartasim de Harul Lui
traim intr-o lume secularizata, irationala dupa parerea mea deoarece e irational ca omul, un nimeni in comparatie cu universul sa creada ca doar ceea ce incape in propria-i ratiune este adevarat si demn de urmat, o societate asemenea unui cimitir al ideilor moarte lipsite de spiritualitate si trecute exclusiv printr-un organ biologic numit creier, inabusind tanjirea sufleteasca dupa spiritual, toate acestea ne fac sa ne departam de adevaratul sens, de chemarea la care am fost chemati si sa ne facem dumnezei fara sa stim din propriile idei si concepte care ne guverneaza si carora fara sa constientizam ne inchinam
dar Hristos e prezent cu toate acestea, ne asteapta, sa ne constientizam starea si sa ne unim cu El! Atata stres atatea neajunsuri, , atatea probleme,framantari si intrebari, ..numai Hristos ne poate aduce raspunsul, linistea, pacea sufleteasca...iar aceste cuvinte nu sunt filosofie, nu sunt teorie sunt...constatari ale unor experiente de viata traite de oameni in cautarea pacii, linistii, sensului vietii intr-un cuvant
prea multe coincidente intre Hristos si pace ca sa fie luate drept intamplare
In lupta credintei voastre intariti-va cu indemnul Sf Ap Pavel "Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia? (Romani 8:35) ramaneti in dragostea cea dintai, in dragostea lui Hristos si cu ea indrazniti ,veti birui lumea(pacatele lumii) asa cum El a biruit-o, ramaneti in pacea Lui ramaneti in Trupul Lui si veti gusta adevarata bucurie, bucurie care,asa cum spuneau sfintii, lumea nu o poate oferi
inchei cu indemnul biblic "Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători(Coloseni 3:15)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 16.01.2010 at 00:34:57.
Reply With Quote