Subiect: CASATORIE ALBA
View Single Post
  #59  
Vechi 21.01.2010, 20:53:52
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ihm...pai tocmai asta era si semnul meu de intrebare, cum sa iti doresti o Sfanta Taina in care nu crezi, si sa participi la o slujba care nu ti se adreseaza?????

Interesant mod de a ciunti lucrurile, dar eu nu inteleg totusi cum se numesc acesti oameni...pentru ca termenul de casatorit nu ii defineste practic...deci ar trebui sa isi gaseasca o alta terminologie!
Sunt denumiti ERETICI! Pentru ca nici nu sporesc Biserica, dar si ingroapa talantul! fac aceasta pentru faima si nu pentru evlavie. Nu are cum sa existe evlavie in familia care nu doreste sa faca prunci!!! Ioachim si Ana VOIAU, DAR NU PUTEAU!!! Nu au fost Sfinti care sa fi fost casatoriti si sa nu doreasca sa faca prunci!!! Este o crima la adresa umanitatii. Eu consider ca aceasta nunta a fost intemeiata de greci, pentru a batjocori pe cei ce au fireasca placere de a trai cu o femeie, ei majoritar avand alte conceptii! Asta mi-a zis-o si duhovnicul meu, un preot foarte tanar, care stie si el multe lucruri. Mi-a spus ca acestia sunt eretici si ca isi bat joc de Taina Nuntii. Ei nu depun acea marturie prin care se precizeaza NASTEREA DE PRUNCI, ci raman fara blagoslovenia de a rodi!!! Ca urmare, si preotul care face aceasta nunta este eretic, pentru ca scade din darurile nuntii!!! Cum de pilda ar fi ca un preot hirotonit nu voieste sa slujeasca Sfanta Liturghie!! Asa si o nunta fara intemeierea unei familii, CACI SPUNE MANTUITORUL CA FEMEIA SE VA MANTUI PRIN NASTEREA DE PRUNCI!! Iar nu prin "trairea in evlavie cu barbatul ei". Care vor evlavie, se duc in Manastire. Acei care stau in astfel de nunti sunt URÂȚI DE Dumnezeu, pentru ca se mandresc!!! Ei spun in faptele lor ca sunt mai puternici decat monahii; ca monahii s-au dus ca nu pot avea puterea de a birui ispita cand sunt fatza in fatza cu ea. Acestia sunt niste oameni bolnavi si psihic, pentru ca in timp se imbolnavesc datorita hormonilor; iar mincinosii care pretind ca stau, dar pacatuiesc in ascuns, NU FAC NIMIC FIRESTE, CI IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU, PENTRU CA EI AU INCERCAT SA-L MINTA PE DUMNEZEU ca ei nu vor face asa ceva
Reply With Quote