View Single Post
  #9  
Vechi 25.01.2010, 14:11:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Matei 24

3. șezând El pe Muntele Măslinilor, au venit la El ucenicii, de o parte, zicând: Spune nouă când vor fi acestea și care este semnul venirii Tale și al sfârșitului veacului? 4. Răspunzând, Iisus le-a zis: Vedeți să nu vă amăgească cineva. 5. Căci mulți vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt Hristos, și pe mulți îi vor amăgi. 6. Și veți auzi de războaie și de zvonuri de războaie; luați seama să nu vă speriați, căci trebuie să fie toate, dar încă nu este sfârșitul. 7. Căci se va ridica neam peste neam și împărăție peste împărăție și va fi foamete și ciumă și cutremure pe alocuri. 8. Dar toate acestea sunt începutul durerilor. 9. Atunci vă vor da pe voi spre asuprire și vă vor ucide și veți fi urâți de toate neamurile pentru numele Meu. 10. Atunci mulți se vor sminti și se vor vinde unii pe alții; și se vor urî unii pe alții. 11. Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți. 12. Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci. 13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui. 14. Și se va propovădui această Evanghelie a împărăției în toată lumea spre mărturie la toate neamurile; și atunci va veni sfârșitul.

21. Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum și nici nu va mai fi. 22. Și de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși se vor scurta acele zile. 23.Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeți. 24. Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși. 25. Iată, v-am spus de mai înainte.

37. Și precum a fost în zilele lui Noe, așa va fi venirea Fiului Omului. 38. Căci precum în zilele acelea dinainte de potop, oamenii mâncau și beau, se însurau și se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie, 39. Și n-au știut până ce a venit potopul și i-a luat pe toți, la fel va fi și venirea Fiului Omului.
__________________

Last edited by geo.nektarios; 25.01.2010 at 14:15:55.
Reply With Quote