View Single Post
  #5  
Vechi 06.04.2006, 19:23:51
indiranikos indiranikos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Administratore, tu ce parere ai?
Eu stiu ca in biserica noastra se citesc moliftele Sfantului Vasile cel Mare, pt. cei care ar fi posedati de diavol. Eu zic ca, in zilele noastre prea multi oameni alearga dupa senzational, asteapta minuni, dar cred ca tot ceea ce trebuie facut sta in puterea noastra. Noi ca ortodocsi, primim la botez pecetea Duhului Sfant si suntem protejati impotriva diavolului. Fiind copii, datoria de a face ca in inimile si sufletele noastre, Dumnezeu sa fie prezent, revine parintilor si nasilor. Dupa ce crestem si preotul are rolul sau in educarea si in cresterea noastra duhovniceasca, dar rolul cel mai important , ne revine. ideea este ca daca avem o viata crestineasca, nu cred ca putem ajunge posedati, iar pt. cei care totusi au aceasta problema, exista moliftele si rugaciunile preotilor, prin care Dumnezeu, doctorul sufletelor si trupurilor noastre, ne vindeca. Doamne ajuta.:)
da sunt perfect de acord cu spusele lui mircea dar se intampla sa nu fie chiar atat de simplu a scapa de sub gheara netrebnicului diavol! Cati din preoti pe care ii cunoastem trec la exorcizari, sau macar la citirea Moliftelor SF. IOAN GURA DE AUR sau ale SF. VASILE CEL MARE? am auzit ce minuni pot face aceste molifte...am tinut cartile in mana...o propozitie am citit...si nu mai vreau sa le citesc vreodata. cunosc preot ce le a citit si le citeste, dar ceea ce s ar cade sa faca nu face, pregatirea sufleteasca si spirituala nu o are pentru a le putea rosti, dar le rosteste. stiu alt preot care a lesinat si era sa moara din cauza citirii lor. un om odata posedat cu greu se lupta pentru a putea fi scapat de demoni ce il chinuiesc. acei preoti putini care fac cu adevarat exorcizarii stiu cu cat de greu se castiga un suflet din mana necuratului. dar eu intreb altceva: oare cati posedati credeti ca exista in lume, sau macar in jurul tau frate? oare persistenta intr-un anume pacat (ex. pacatul curviei) si continua savarsire a lui nu aduce cu sine oare si posesia diavoleasca...?
cel mai bun lucru pe care am putea sa il facem e sa nu lasam pe nimeni sa ajunga intr un prag atat de crunt al disperari cum este cel al exorcizari! ci mai degraba sa fim veghetori atat asupra noastra cat mai ales asupra celor de langa noi. Doamne ajuta!
Reply With Quote